BRATISLAVA 15. októbra (WebNoviny.sk) – Návrh zrušenia dvojkolových volieb predsedov vyšších územných celkov, ktorý strana Smer-SD odôvodňuje finančnými úsporami, je podľa poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Martina Klusa veľmi nebezpečné.
Župan Kotleba Smeru vyhovuje
„Považujem to ako poslanec NR SR a perspektívny kandidát na župana Banskobystrického kraja, a predovšetkým ako politológ, za veľmi nebezpečné. Pretože pokiaľ hovoríme o väčšinovej voľbe, tak práve dvojkoaličná voľba podstatne lepšie predstavuje väčšinovú náladu národa, ako keby sme mali v tomto prípade mať iba jedno kolo volieb“, povedal Klus s tým, že taká voľba sa hodí len na tzv. proporcionálnu voľbu.
„Ak sa dnes vládna strana Smer-SD rozhodne zrušiť druhé kolo, je to len potvrdenie toho, že im napríklad banskobystrický župan Marian Kotleba v úrade vyhovuje. Možno preto, že odvádza pozornosť od dôležitých aktivít, ktoré sa v slovenskej politike a aj na pôde NR SR dejú,“ dodal.
S jeho názorom súhlasí strana SaS a považuje to za závažný negatívny zásah do formovania demokratickej spoločnosti na Slovensku. Uvádza sa to v stanovisku vedenia strany. Z jednokolovej voľby podľa liberálov nevzídu predsedovia samosprávnych krajov so silnejším mandátom, ale naopak, kandidáti, ktorých môže zvoliť len dobre organizovaná menšina voličov. Podľa SaS to platí hlavne v situáciách, keď záujem verejnosti o župné voľby je mimoriadne nízky.
Dve kolá sú reprezentatívnejšie
„Dvojkolová voľba je v demokratickom svete osvedčená cesta, ako sa dopracovať k dvom kandidátom s najväčšími šancami na zvolenie bez toho, aby bola vo volebnej súťaži hrubo potlačená názorová pluralita a ideologická pestrosť. Dvojkolovou voľbou sa zvyšuje reprezentatívnosť volebného výsledku a v konečnom dôsledku sa aj eliminujú kandidáti z okraja politického spektra. Jednokolová voľba im, naopak, nahráva,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Finančné úspory, ktorými návrh odôvodňuje strana Smer-SD, sú v tomto kontexte podľa liberálov bezvýznamné. „Sú len krytím zištných záujmov, ktoré za týmto návrhom stoja,“ konštatuje vyhlásenie s tým, že Smer-SD už nemá takú popularitu medzi občanmi, aby si mohol dovoliť druhé kolo, a to sa odráža aj na jeho možnostiach vytvárať regionálne koalície, v ktorých bude dominovať.
„Nie sú to legitímne dôvody na zmenu volebného systému, rovnako ako pohnútky, ktoré k nim vedú,“ konštatuje SaS. Zároveň strana vyzýva iné politické strany na Slovensku, ktoré si ctia demokraciu, aby sa jednoznačne postavili proti jednokolovej voľbe. „V prípade presadenia tohto návrhu strana SaS zváži jeho podanie na ústavný súd,“ píše sa vo vyhlásení.