BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce najprv prediskutovať projekt jednej zdravotnej poisťovne s Hospodárskou a sociálnou radou (HSR) a až potom ho predloží na rokovanie vlády.
Kabinet mal na základe harmonogramu, ktorý vypracoval rezort zdravotníctva rozhodovať o projekte už minulý týždeň.
Napriek tomuto sklzu ministerstvo tvrdí, že termíny zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia ohrozené nie sú.
Pripravy do detailov
„Je to vážna spoločenská zmena a nepôjdeme do žiadnych skratkovitých konaní. Všetko riadne a oddiskutované,“ uviedla ešte minulý týždeň ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Ako spresnila hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, na rokovanie kabinetu sa projekt dostane po 30. októbri, teda po termíne zasadnutia HSR.
Ak vláda rozhodne, že sa Slovensko zaradí medzi krajiny s jednou zdravotnou poisťovňou, najbližšou úlohou pre ministerku bude založenie Spoločnosti pre unitarizáciu, ktorá má zastupovať štát v celom procese zmien v zdravotnom poistení.
Ministerstvo ju podľa harmonogramu plánuje vytvoriť do konca novembra tohto roka. Do tohto istého termínu zároveň chce začať verejné obstarávanie na služby právneho a ekonomického poradenstva. Budúci rok už bude pre ministerstvo o čosi náročnejší.
Dva termíny na transformáciu
Rezort čaká vypracovanie transformačného zákona a jeho následné presadenie v parlamente, ako aj rokovanie s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní, ktorí už dlhšiu dobu avizujú, že z trhu zdravotného poistenia odísť nechcú.
Ak by sa ministerstvu zdravotníctva podarilo vlastníkov presvedčiť, aby poisťovne predali štátu, podľa harmonogramu jedna zdravotná poisťovňa na Slovensku bude fungovať od januára 2014.
Ak k dohode nepríde a štát pristúpi k vyvlastneniu poisťovní, dátum vytvorenie unitárneho systému sa posunie na júl 2014. Harmonogram rezortu zdravotníctva označilo v pripomienkach k projektu za značne optimistický ministerstvo spravodlivosti (MS). To upozorňuje, že „okrem popísaných rizík procesu vyvlastnenia existujú viaceré riziká neuskutočniteľnosti navrhovaného postupu spočívajúce v normách medzinárodného práva, súkromného, prípadne insolvenčného práva či práva obchodných spoločností, ktoré sa javí ako potrebné vziať do úvahy,“ konštatuje MS.