Rozprávkové fotografie anglického umelca Carla Warnera lákajú na zahryznutie. Kto by sa o tom pokúsil, zuby by si nevylámal – všetky farebné zákutia útulných domčekov, lietajúcich balónov či zasnežených krajín sú totiž vytvorené z jedla.
Wernerove diela sa dajú porovnať s fascinujúcou krajinou Williho Wonku z rozprávky Charlie a továreň na čokoládu. Namiesto toho, aby podporoval ľudí v jedení sladkostí, sa však snaží o propagáciu zdravého jedla hlavne u tých najmenších. „Svoju prácu používam ako prostriedok, ako donútiť aj tých najmenších, aby premýšľali o tom, čo jedia. Deti sa pozrú na porciu hranoliek s paradajkovou omáčkou a povedia si ‚mňam‘. Keď im však ukážete špargľu, zvraštia tvár nad týmto ‚hnusným zeleným jedlom‘. Je to takmer ako keby existovali predsudky o farbe jedla. Ale keď špargľu premeníte na raketu alebo zeler na hrad, hneď ich to zaujme,“ uviedol Werner.
Zbierku svojich jedlých krajiniek nedávno vydal aj knižne pod názvom A World of Food (Svet jedla). Pri fotografovaní diel používa jednoduchý postup – najprv si svoju predstavu nakreslí, potom nakúpi potraviny, ktoré bude potrebovať, za pomoci lepidla a špendlíkov ich naaranžuje a následne vrstvu po vrstve odfotografuje, aby mohol vytvoriť trojrozmerné fotografie. Samotné aranžovanie mu v závislosti od náročnosti diela trvá jeden až tri dni.
Rodáka z Liverpoolu však niektorí ľudia za jeho prácu odsudzujú, pretože „plytvá jedlo, kým deti v krajinách tretieho sveta hladujú“. Fotograf to však považuje za zkreslené vnímanie. „Ľudia trochu ignorujú, na čo sa pozerajú a aký to má v skutočnosti dopad,“ hovorí Angličan, ktorého fotografie zdobia steny mnohých nemocníc, kancelárie nutričných poradcov či charitatívnych organizácií. „Nemyslím si, že je to plytvanie jedlom len preto, že sa to nezje – tieto fotografie majú skutočne pozitívne využitie,“ dodal Werner.
www.telegraph.co.uk