BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services (S&P) zhoršila dlhodobý rating úverovej spoľahlivosti Grécka zo stupňa CCC na stupeň CCC-. Krátkodobý rating krajiny agentúra potvrdila na stupni C. Výhľad Grécka je negatívny.
Zhoršenie ratingu odráža presvedčenie agentúry, že ak nenastanú neočakávané priaznivé zmeny okolností, Grécko pravdepodobne v nasledujúcich šiestich mesiacoch zbankrotuje. Podľa agentúry S&P znamená vypísanie referenda v Grécku o požiadavkách veriteľov to, že grécky premiér Alexis Tsipras uprednostňuje domáce politické záležitosti pred finančnou a ekonomickou stabilitou v krajine, obsluhou dlhu a členstvom v eurozóne.
To, že sa vláda nedokáže dohodnúť s veriteľmi, agentúra S&P považuje za znamenie, že Grécko pravdepodobne neuhradí svoje záväzky splatné 30. júna, vrátane dlžnej sumy 1,5 mld. eur voči Medzinárodnému menovému fondu. Podľa agentúry S&P existuje päťdesiatpercentná šanca, že Grécko opustí eurozónu.
Odchod Grécka môže vyslať signál
Odchod Grécka z eurozóny by mohol vyslať signál, že členstvo v spoločnej menovej únii je odvolateľné a otvoriť tak možnosť pre iné krajiny, že by ho mohli nasledovať. Uviedol to v utorok španielsky premiér Mariano Rajoy.
Grécko v utorok nezaplatí kľúčovú splátku Medzinárodnému menovému fondu, čo prehĺbi jeho finančnú krízu pred nedeľňajším referendom o požiadavkách veriteľov, ktoré Atény odmietli. Európski partneri povedali, že v referende Gréci rozhodnú, či ostanú v eurozóne.
„Čo by sa stalo, ak by Grécko opustilo eurozónu? Vyslalo by to signál, že členstvo v eurozóne je odvolateľné. Ľudia si môžu myslieť, že ak jedna krajina môže odísť z eurozóny, ostatné by tak mohli urobiť v budúcnosti. Myslím si, že to je ten najvážnejší problém, ktorý by mohol vzniknúť,“ povedal Rajoy v rozhovore pre rádio.
Španielsko nie je voči Aténam zhovievavé
Rajoyova stredopravicová Ľudová strana, ktorá po dlhovej kríze eurozóny zaviedla prísne opatrenia na zníženie španielskeho deficitu, nie je voči gréckemu dlhu zhovievavá. Španielsko v roku 2012 dostalo finančnú výpomoc vo výške 40 mld. eur. Odvtedy však upravilo bankový systém a zaznamenáva jeden z najrýchlejších rastov ekonomiky v eurozóne.
Rajoy povedal, že opatrenia, ktoré prijala jeho vláda za posledných tri a polroka, zachránili Španielsko pred gréckym osudom. „Keď vidíme, čo sa stalo iným, tak si myslím, že môžeme povedať, že to (prísny režim) stálo za to.“
Vládna strana však čelí politickému tlaku novej strany Podemos (Môžeme), ktorá je spojencom gréckej vládnej strany Syriza a je proti úsporným opatreniam. Popularitu strany Podemos medzi obyvateľmi unavenými úspornými opatreniam otestujú tohtoročné parlamentné voľby.