BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Slovensko po prvý raz v novodobých dejinách bude mať jednofarebnú vládu.
Líder Smeru-SD Robert Fico vo štvrtok na rokovaní za okrúhlym stolom naposledy otvoril možnosť vytvorenia koalície, zvyšné parlamentné strany to však odmietli.
Sociálni demokrati preto budú najbližšie štyri roky vládnuť sami. Prezident Ivan Gašparovič vo štvrtok poveril zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica.
Na brífingu v Prezidentskom paláci Fico vyjadril presvedčenie, že výsledky volieb vytvorili všetky podmienky na to, aby poverenie splnil a v termíne ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR predložil prezidentovi návrhy kandidátov na členov vlády.
Diplomaciu a hospodárstvo dostanú nestraníci
V novej vláde budú minimálne dvom rezortom – hospodárstva a diplomacie šéfovať nestraníci. „Nebudú to členovia strany Smer-sociálna demokracia ani ľudia, ktorí by boli napojení na štruktúry tejto strany,“ vyhlásil Robert Fico po tom, ako si od prezidenta Ivana Gašparoviča prevzal poverenie zostaviť kabinet.Za ministra zahraničných vecí by chcel Miroslava Lajčáka, ktorý tento post zastával po odchode Jána Kubiša už v prvej Ficovej vláde a dnes je v medzinárodnej diplomacii.
Pôsobí ako výkonný riaditeľ pre Rusko, východné partnerstvo a západný Balkán v Európskej službe pre vonkajšiu činnosť v štruktúrach EÚ. Fico zatiaľ nepozná jeho odpoveď na ponuku, doteraz spolu hovorili len telefonicky.
Osobne sa stretnú až dnes popoludní. „V prípade, ak pán Lajčák definitívne povie áno a ja verím, že povie áno, bude to obrovský prínos, pretože Slovensko sa môže oprieť aj v zahraničí o vynikajúcich diplomatov,“ vyhlásil Fico. Nechcel predbiehať, koľko nestraníkov na ministerských postoch napokon v kabinete bude.
Obrazom: Prezident prijal predsedu strany Smer-SD Roberta Fica
Video: Vo vláde budú šéfmi diplomacie a hospodárstva nestraníci
Kabinet vznikne rýchlo
Fico sa s prezidentom Gašparovičom vo štvrtok rozprával o konkrétnych menách ľudí, ktorí by mohli zasadnúť do vlády. Kabinet zostaví víťaz volieb Smer-SD rýchlo, pripravení na vládnutie budú už po ustanovujúcej schôdzi parlamentu, ktorá je naplánovaná na 4. apríla. „Hneď po zasadnutí bude vymenovaná nová vláda,“ vyhlásil prezident Ivan Gašparovič.
Fico povedal, že medializované informácie o tom, kto bude vo vláde, sa zhodujú so skutočnosťou na 70 až 80 percent, obsadenie niektorých postov ešte nedohodli. „Nepovažoval by som za správne akékoľvek mená hovoriť dopredu, ešte predtým, ako o nich bude informovaný pán prezident,“ dodal Fico s tým, že niektoré mená sú už jasné. Na margo možných nestraníkov vo vláde uviedol, že pôsobili na významných postoch a majú záujem vláde pomôcť.
Programové vyhlásenie bude veľmi podobné tomu, čo hovoril Smer pred voľbami. „Myslím si, že nebude treba využiť 30 dňovú lehotu od momentu menovania vlády do predloženia programového vyhlásenia,“ dodal. Fico priznal, že pôsobenie na poste predsedu strany Smer-SD, ktorá má vyše 17-tisíc členov, je vážne. „Aj preto uvažujeme o posilnení niektorých pozícii, ktoré sa týkajú riadenia, manažovania tohto obrovského politického projektu, ale momentálne mám iné priority, ako uvažovať o tom, čo sa bude diať po zostavení vlády,“ uviedol Fico na margo otázky, či by oddelil funkciu premiéra od postu predsedu strany.
Mečiarove amnestie nezrušia
Lídri parlamentných strán sa vo štvrtok dohodli aj na zrušení trestnoprávnej imunity, oznámil to predseda strany Smer-SD Robert Fico po rokovaní za okrúhlym stolom. Na zrušení panuje podľa Fica absolútna zhoda a ústavný zákon preto podľa neho získa podporu všetkých 150 poslancov. Politickí lídri sa podľa Fica dohodli aj na tom, aby bol súhlas parlamentu naďalej potrebný na zadržanie a vzatie poslanca do väzby. Zhoda panuje aj na zmäkčení zákona o štátnom občianstve, aby pri získaní cudzieho pasu neprichádzali o slovenskú štátnu príslušnosť ľudia s reálnymi väzbami na cudziu krajinu.Figeľ považuje za víťazstvo, že Smer pristúpil na dohodu o zrušení trestnoprávnej imunity poslancov NR SR. „My sme to desať rokov presadzovali,“ vyhlásil.
Fico je tiež pripravený podporiť prijatie ústavnej normy, ktorou parlament odsúdi amnestie Vladimíra Mečiara, ale nezruší ich. „Bolo by významným počinom, keby sa Národná rada SR dohodla na ústavnom zákone a deklaratórne by konštatovala, že takéto prijímanie rozhodnutí o amnestii nie je v súlade s demokratickým právnym poriadkom,“ myslí si.
Rokovanie o zrušení Mečiarových amnestií nepovažuje predseda KDH Ján Figeľ za ukončenú tému. „My sa v tejto diskusii nevzdávame. Tak ako pri imunite, možno príde moment, keď sa Smer pridá na stranu spravodlivosti a zdravých demokratických princípov,“ povedal Figeľ po stretnutí predstaviteľov parlamentných strán.
Vymenovanie Čentéša bude záležať na ústavnom súde
Na margo vymenovania generálneho prokurátora Fico vyhlásil, že je rozhodnutý počkať na stanovisko Ústavného súdu SR, ktorý povie, či je prezident povinný parlamentom zvoleného kandidáta vymenovať, alebo nie.
„Ak by ústavný súd konštatoval, že prezident nemá povinnosť vymenovať generálneho prokurátora a pán prezident by odmietol kandidáta Jozefa Čentéša, až potom by mohlo dôjsť k opakovanej voľbe kandidáta,“ dodal. Smer podľa predsedu strany Most-Híd odmietol iniciatívu, aby sa spresnila ústava pri vymenovávaní generálneho prokurátora prezidentom SR.Keďže zástupcovia strany Most-Híd na rokovaní otvorili problematiku menšín, Fico vyhlásil, že Smer-SD nemá záujem meniť terajšie status quo. Zákony, ktoré sa týkajú národnostných menšín a prijala ich vláda Ivety Radičovej, by sa podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára nemali meniť. „Dostali sme ubezpečenie, že meniť sa nebudú. Počkáme,“ povedal.
Rokovanie označil Fico za veľmi zaujímavé, korektné a konštruktívne. Sociálni demokrati podľa Fica prenechajú opozícii dve podpredsednícke kreslá v parlamente. Smeru-SD pripadne predsednícka stolička, navrhne na ňu Pavla Pašku, a jedno podpredsednícke miesto. Hoci Smer-SD bude mať v parlamente výraznejšiu väčšinu ako doterajšia pravicová vláda, pomer výborov, ktoré povedie koalícia a opozícia, bude rovnaký ako v rokoch 2010-2012.
Video: Rozhodnuté, Smer bude vládnuť sám
Mená podpredsedov zatiaľ nezazneli
O konkrétnych menách podpredsedov sa podľa Fica zatiaľ nehovorilo, dúfa, že opozícia sa medzi sebou dohodne na kandidátoch a Smer-SD ich podporí. „Veľmi zlé by bolo, keby sa opozícia nedohodla a predložila by niekoľko kandidátov. V takomto prípade by bolo potrebné rozhodnúť na základe individuálnych negociácií,“ poznamenal. Pripomenul, že opozícia mala v predchádzajúcom období len jedno podpredsednícke kreslo. „Máme záujem na inej kvalite parlamentného života, ako sme to videli posledné dva roky,“ prisľúbil.
Troch členov Fiškálnej rady, ktorej zriadenie vyplýva z prijatého ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, budú politici vyberať z odborných kruhov.„Pokúsime sa navrhnúť takých kandidátov, ktorí nikdy neprejavovali politické názory a súčasne svojím profesionálnym, odborným životom sú garanciou toho, že môžu v tejto Fiškálnej rade pracovať a kontrolovať fiškálnu disciplínu SR.“
Podpredsedníčka SDKÚ-DS Lucia Žitňanská nechcela hovoriť o záujmoch SDKÚ-DS pri obsadzovaní funkcií v parlamente. „Vieme dať odborníkov do každej oblasti. Máme svoje preferencie,“ povedala.
Podľa informácií agentúry SITA má SDKÚ-DS záujem o kreslá predsedov brannobezpečnostného a zdravotníckeho parlamentného výboru. SaS má podľa predsedu strany Richarda Sulíka tiež záujem o dve kreslá predsedov výborov, no nechcel ich špecifikovať.
Opozícia s koalíciou si podľa Fica zároveň rozdelí po jednej stoličke viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Jedno miesto je v súčasnosti voľné, druhé sa uvoľní v júli.
Líder Smeru-SD sa teší, že až na výnimky sú parlamentné strany pripravené podporiť ratifikáciu európskych noriem. „Je potreba, aby v otázkach zahraničnej politiky bol širší konsenzus, ako len existujúca vládna väčšina,“ nazdáva sa.
Video: Na postoch podpredsedov NR SR sa musí dohodnúť opozícia