Jazdiť na dvoch kolesách je stále viac trendy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bicykel cyklisti cesta
ilustračné foto Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 23. mája (WBN/PR) – Bicykel je v súčasnosti dopravným prostriedkom, zdrojom športového vyžitia, ale aj módnym doplnkom a praktickou pomôckou pre každodenný život. Záujem o ne každoročne stúpa najmä s príchodom teplejších jarných dní. V uliciach je vidieť na bicykli nielen športovcov, ale aj elegantné dámy v kostýmoch.

Pred kúpou bicykla je potrebné uvedomiť si niekoľko vecí. Tou najdôležitejšou je to, čo s ním chcem robiť. „Či ho chcem používať na chodenie do práce, cestovanie, tréning, jazdenie pre radosť alebo pretekanie. Dôležitá je aj otázka, kde s ním budem jazdiť? Či v lese alebo na ceste,“ hovorí cyklista Karol Voltemár, ktorý sa v apríli 2013 vydal na tzv. „World bike travel“ – cestu okolo sveta na bicykli. Za ten čas precestoval 24 krajín a viac ako 22 000 km. V tomto čase pripravuje fotoknihu, v ktorej bude na viac ako 400 stranách zachytený prvý rok cesty.

Ak plánujete bicyklovať najmä v teréne, zvoľte si horský bicykel s odpružením. V prípade, že chcete jazdiť po asfaltových cestách, vyberajte cestný bicykel. Na cykloturistiku a jazdu po meste je vhodný trekingový alebo krosový bicykel, ktorý je vhodný na ľahší terén aj cestu.

Horský bicykel

– vhodný do terénu mimo asfaltovej cesty

– delia sa na: bicykle s odpruženou vidlicou, celoodpružené bicykle (tie sa delia ďalej podľa zdvihu odpruženia)

Krosové a trekingové bicykle

– vhodný na výlety v ľahšom teréne, na spevnené cesty a cyklotrasy

– sú určené širokej verejnosti

Cestné bicykle

– vhodné na dlhé vzdialenosti na asfaltové cesty

– sú typické hladkými plášťami a nízko položenými zahnutými riadidlami (tzv. barany)

Mestské bicykle

– bicykel má jednoduchý vzhľad a je určený na krátke vzdialenosti v meste

– má kryty na reťaziach (kvôli možnosti jazdy v civilnom oblečení), blatníky a miesto na „batožinu“ (napr. košík)

Elektrobicykle

– vhodné pre cyklistov so zdravotnými problémami či pre starších cyklistov

– pri kúpe je potrebné dať si pozor na typ, kvalitu a kapacitu batérie, hmotnosť bicykla a kvalitu komponentov

BMX a freestyle bicykle

– využívajú a na jazdu na rampách, na rôzne skoky a triky

– nie sú prispôsobené na jazdu na dlhšie vzdialenosti

Ak už viete, aký typ bicykla je pre vás najvhodnejší, nezabudnite na správnu veľkosť – vzdialenosť medzi stredovou osou a koncom sedlovej trúbky rámu. Veľkosť sa uvádza v palcoch alebo písmenách podobne ako veľkosti oblečenia (S,M, L atď.). Určuje sa dvoma spôsobmi – podľa výšky alebo podľa dĺžky nôh. Na dôležitosť veľkosti rámu upozorňuje aj Karol Voltemár. „Určite je potrebné vybrať si bicykel správnej veľkosti alebo nechať si prispôsobiť posed. Pri nesprávnom by totiž bicykel mohol mať negatívny vplyv na telo a svaly.“

Keď už na bicykli sedíte, je dôležité uvedomiť si, že ste účastníkom cestnej premávky a platia pre vás nejaké pravidlá. Tie upravuje § 55 ods. 9 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ak máte na svojej trase cestičku pre cyklistov, jazdite po nej, ak nie, jazdi na okraji cesty, vždy sa zdržiavajte vpravo. Za zníženej viditeľnosti sú cyklisti povinní mať na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky. Počas jazdy mimo obce by mal mať každý cyklista na hlave poriadne upevnenú ochrannú prilbu. Deti mladšie ako 15 rokov ju musia mať aj pri jazde v obci.

Prilba však nie je jediným doplnkom, ktorý si začínajúci cyklista zabezpečí pre bezpečnú jazdu. „Medzi dôležité príslušenstvo patria určite aj kvalitné plášte a kvalitné kolesá, reflexné prvky alebo oblečenie, svetlo vzadu a nosič na fľašu. Menej podstatné vybavenie už je tachometer, kvalitné sedlo, tretry, nosiče a tašky, ak chcem niečo prevážať,“ vysvetľuje Karol Voltemár.

Bicyklovanie má mnohé výhody. V meste sa kamkoľvek dostanete často rýchlejšie ako autom či hromadnou dopravou, navyše robíte niečo aj pre svoje zdravie. Pri bicyklovaní najviac posilňujete a formujete sedacie svaly, svaly nôh. Okrem toho bráni aj vzniku ochorenia kĺbov. „Aj ak je človek zranený, môže jazdou na bicykli pri správnej technike posilňovať nohu bez záťaže zranenej oblasti alebo kĺbov. Mám osobné skúsenosti s bicyklom ako hlavnou súčasťou mojej rekonvalescencie,“ opisuje Voltemár. Jazdu na bicykli však treba dopĺňať aj inými formami cvičenia a nezabúdať ani na strečing.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Pricemania.sk