Aj Tatry schovávajú stopy po našich predkoch, staré sú až 14-tisíc rokov. Archeológovia ich postupne odhaľujú v jaskyni Hučivá diera v Tatranskej Lomnici. Podľa archeológa Mariána Sojáka z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied sa tam nachádza unikátne táborisko lovcov sobov, koní, kozorožcov, hnedých medveďov, magdalénienskej kultúry.
Posledné vykopávky ukončili v lete 2019
Ako ďalej povedal v rozhovore pre agentúru SITA, jeho snom je pokračovať ďalej v tomto výskume spolu s kolegami z Poľska vrátane výskumníka Pawla Valde-Nowaka, profesora z Jagelovskej univerzity v Krakove.
Zatiaľ posledné vykopávky v tatranskej jaskyni ukončili spoločne ešte v lete 2019. Stopy po pravekých ľuďoch odkazujú na magdaléniensku kultúru spred vyše 14 000 rokov. „K tejto kultúre patria známi západoeurópski lovci, ktorí vo Francúzsku či Španielsku vytvárali tie fantastické nástenné maľby. My máme týchto lovcov a zberačov doložených na území dnešných Belianskych Tatier, priamo v Hučivej diere,“ povedal Soják, ktorý sa venuje aj speleoarcheológii. Ohnisko, kde sa našlo množstvo kamenných pracovných nástrojov aj dve kostené ihly, však ešte nie je doskúmané.
Archeológov bude čakať veľa práce
Podľa archeológa z pobočky ústavu v Spišskej Novej Vsi sa môžu v jaskyni nachádzať aj isté prejavy umenia.
„Práve magdalénienska kultúra je špecifická vrcholným prejavom umenia nielen v podobe nástenných malieb, ale napríklad aj solitérnymi plastikami žien a zvierat, kostenými vyrezávanými harpúnami či rytinami zvierat alebo ľudí na kamenných platničkách,“ vysvetlil. Archeológov tak bude v prípade ďalších výskumov čakať ešte veľa práce.