TOKIO 12. apríla (WEBNOVINY) – Japonský premiér Naoto Kan v utorok vyzval obyvateľov, aby krajinu po ničivom zemetrasení obnovili podobne, ako sa to podarilo po skončení druhej svetovej vojny. Urobil tak v deň, keď úrady zvýšili stupeň ohrozenia v jadrovej elektrárni Fukušima z piateho na najvyšší siedmy stupeň. Krízu v nukleárnom zariadení sa napriek istému pokroku v uplynulých dňoch stále nedarí zažehnať. „Musíme obnoviť odhodlanie, ktoré sme mali počas obdobia obnovy po druhej svetovej vojne. Musíme sa vyrovnať s úlohou zrekonštruovať krajinu po tomto zemetrasení,“ citovala Kana americká spravodajská stanica CNN.
Katastrofa z 11. marca podľa neho poskytuje Japonsku príležitosť „vybudovať lepšiu budúcnosť ako predtým“. Kan tieto slová povedal na tlačovej konferencii v Tokiu. Tá sa mala pôvodne uskutočniť už v pondelok, pre sériu dotrasov ju však presunuli. Premiér ďalej poznamenal, že sa narodil v roku 1946, teda len rok po skončení druhej svetovej vojny. Japonci sa podľa neho v tom čase k obnove zničenej krajiny postavili „odvážne“ a spôsob, akým opäť vybudovali Japonsko, „ohromil svet“.
Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 zasiahlo sever japonského ostrova Honšu takmer presne pred mesiacom. Tsunami zdevastovali severovýchodné pobrežie krajiny vrátane jadrovej elektrárne Fukušima, z ktorej stále uniká radiácia. Katastrofa si vyžiadala 13 000 mŕtvych a 14 500 ľudí evidujú ako nezvestných. Je už však takmer isté, že tragédiu neprežili. Najmenej 150 000 Japoncov stále žije v dočasných príbytkoch, 158 000 nemá elektrinu a 210 000 pitnú vodu.
Úroveň závažnosti havárie vo Fukušime je ako v Černobyle
Japonské úrady zvýšili v utorok stupeň závažnosti jadrovej havárie v atómovej elektrárni Fukušima na najvyššiu úroveň na medzinárodnej stupnici nukleárnych nehôd. Najvyšší, siedmy stupeň doteraz pridelili len jadrovej katastrofe v Černobyle.
„Zvýšili sme stupeň závažnosti nehody, keďže dopad úniku radiácie je ďalekosiahly,“ vyhlásil Minoru Oogoda z japonského Úradu pre jadrovú a priemyselnú bezpečnosť. Zdôraznil, že zvýšenie závažnosti nehody odráža jej celkový rozsah, a nie súčasnú situáciu. Siedmy stupeň označuje „závažnú nehodu s rozsiahlymi následkami“.
Únik radiácie vo Fukušime sa zatiaľ nepodarilo úplne zastaviť, jej hodnoty však klesajú. Radiácia uvoľnená z Fukušimy zatiaľ dosahuje len desať percent objemu rádioaktívnych látok, ktoré uvoľnila explózia v Černobyle.
V Japonsku sa opäť triasla zem
Ďalšie silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zasiahlo v utorok severovýchod Japonska vrátane prefektúry Fukušima. Varovanie pre tsunami úrady nevydali. Zemetrasenie malo epicentrum približne 11 kilometrov pod zemou a vzdialenosť 70 kilometrov od Fukušimy. Otrasy pocítili aj v hlavnom meste Tokio, kde sa triasli budovy. Z poškodenej elektrárne Fukušima evakuovali robotníkov. Ide už o druhé následné otrasy v ten istý deň. Zemetrasenie s tou istou magnitúdou zasiahli prefektúru Čiba.
https://www.youtube.com/watch?v=OY-DT9PgtLE
Silné otrasy po sebe zanechali štyroch mŕtvych
Silné zemetrasenie, ktoré v pondelok zasiahlo severovýchodnú časť japonského ostrova Honšu, podľa oficiálnych zdrojov zabilo najmenej štyroch ľudí. Hovorca japonského úradu civilnej ochrany, na ktorého sa odvoláva tlačová agentúra AFP, v utorok informoval o tragických následkoch otrasov v meste Iwaki na území prefektúry Fukušima, kde vyvolaný zosuv pôdy zničil niekoľko domov. Záchranári našli v troskách dvoch mŕtvych, ďalší človek neskôr podľahol svojim zraneniam po prevoze do nemocnice. Ďalšie tri osoby podľa hovorcu vyviazli s ťažkými zraneniami. Tlačová agentúra Jiji Press s odvolaním sa na políciu a hasičov ešte v pondelok informovala o prípade 46-ročného muža z mesta Rjugasaki v prefektúre Ibaraki, ktorý pri zemetrasení utrpel smrteľné zranenie hlavy.
Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý sleduje zemetrasenia na celom svete, pôvodne uvádzal, že Japonsko v pondelok podvečer (miestneho času) zasiahli otrasy s magnitúdou 7,1, svoj odhad však neskôr znížil na 6,6. Napriek tomu, že miesto vzniku sa nachádzalo na pevnine, japonský meteorologický úrad vydal výstrahu pred vlnami Otrasy rozkývali výškové budovy v Tokiu a vyžiadali si tiež evakuáciu jadrovej elektrárne Fukušima I, kde napáchalo rozsiahle škody marcové zemetrasenie a tsunami. Najnovšie zemetrasenie navyše zasiahlo iba niekoľko hodín po tom, ako si obyvatelia presne mesiac po katastrofe uctili jej obete.
Pomerne silné otrasy zasiahli východné pobrežie Honšu aj v utorok, zatiaľ však nie je známe, či si vyžiadali nejaké zranenia alebo väčšie materiálne škody.