Silný dotras si v Japonsku vyžiadal 3 obete a 100 zranených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Časť Japonska ostala po zemetrasení bez elektriny
Zamestnanec hotela v severojaponskom meste Ičinoseki zapaľuje sviečky, po tom, čo zemetrasenie s magnitúdou 7,4 spôsobilo výpadok elektrického prúdu v rozsiahlych oblastiach na východnom pobreží ostrova Honšú. Necelý mesiac po zničujúcom zemetrasení včera Japonskom otriaslo ďalšie silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo obavy z opätovného vzniku vĺn cunami. Včerajšie zemetrasenie, ktoré možno považovať za extrémne silný dotras marcového zemetrasenia, si vyžiadalo tri obete a desiatky zranených. Foto: AP Photo/Lee Jin-man

TOKIO 8. apríla (WEBNOVINY) – Silný dotras, ktorý vo štvrtok zasiahol japonský ostrov Honšu, si vyžiadal tri obete a ďalších asi sto zranených. V piatok o tom informovali miestne úrady.

Jednou z obetí je 63-ročná žena z prefektúry Jamagata, ktorá prišla o život po tom, ako v jej dome v dôsledku zemetrasenia vypadla elektrina. Jej umelý dýchací prístroj, na ktorý bola životne odkázaná, sa následne vypol a žena sa udusila. Ďalšími obeťami sú dvaja muži vo veku 79 a 85 rokov z prefektúry Mijagi. Táto oblasť bola pritom najviac postihnutá nedávnym najničivejším zemetrasením v novodobej histórii Japonska.

Oblasť pri severovýchodnom pobreží japonského ostrova Honšu vo štvrtok zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo obavy zo vzniku vĺn tsunami. Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) informoval, že podmorské otrasy s magnitúdou 7,1 zaznamenali o 11:32 miestneho času (16:32 SELČ) v oblasti polostrova Ošika.

Otrasy súviseli so zemetrasením z 11. marca, ktoré zasiahli severovýchodné pobrežie ostrova Honšu a vyvolali ničivé vlny tsunami. Išlo o najhoršiu prírodnú katastrofu v krajine od roku 1923, keď mimoriadne silné otrasy po sebe zanechali vyše 142 tisíc mŕtvych. Počet obetí marcového zemetrasenia úrady odhadli na viac ako 12 tisíc.

Letisko v zničenom Sendai otvoria už budúci týždeň

Letisko v japonskom meste Sendai, ktoré zrovnalo so zemou nedávne ničivé zemetrasenie a následné vlny tsunami, otvoria už na budúci týždeň. Od otrasov z 11. marca v oblasti okrem leteckej nefunguje pre zničenú infraštruktúru ani cestná a železničná doprava. Otvorenie letiska by malo preto pomôcť vrátiť život v Sendai do normálnych koľají. Aerolinky All Nippon Airways a Japan Airlines obnovia komerčné lety v stredu.

Sendaiské letisko zasiahla mohutná vlna tsunami, ktorá postihla aj množstvo ďalších miest na severovýchodnom pobreží. Japoncom pri obnove prevádzky a odpratávaní trosiek z pristávacej dráhy pomáhajú aj Američania špecializujúci sa na podobné katastrofy.

Letisko Sendai počas zásahu tsunami

https://www.youtube.com/watch?v=LrS1ITc2yF4

Zemetrasenie spôsobilo únik vody z elektrárne Onagawa

Silné zemetrasenie, ktoré vo štvrtok pred polnocou zasiahlo japonský ostrov Honšu, spôsobilo únik rádioaktívnej vody z japonskej jadrovej elektrárne Onagawa. V piatok o tom informovala spoločnosť Tohoku-Electric Power Co., ktorá elektráreň prevádzkuje. Podľa jej údajov však žiadne bezprostredné nebezpečenstvo nehrozí. Zemetrasenie s magnitúdou 7,1 spôsobilo vytečenie vody z kontajnerov vo všetkých troch budovách s reaktormi. „V súčasnosti zisťujeme, odkiaľ voda uniká. Radiačné hodnoty vo vlhkých priestoroch sú ale ďaleko pod úrovňou hodnôt prípustných úradmi,“ uistil hovorca Hidehiko Nišijama. Podľa jeho slov bol najvážnejšie zasiahnutý reaktor číslo dva.

Jadrová elektráreň leží viac než 100 kilometrov od jadrového komplexu Fukušima, kde pracovníci už týždne bojujú s dôsledkami ničivého zemetrasenia s magnitúdou 9,0 a následných tsunami, ktoré vyradili z funkcie chladiaci systém. Experti z koncernu TEPCO pritom len v stredu úspešne zaplátali dieru, cez ktorú unikala rádioaktívna voda.
Onagawa
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať