Japonsko si pripomenulo 70. výročie svojej kapitulácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko si pripomína svoju kapituláciu
Od kapitulácie Japonska v druhej svetovej vojne uplynulo už 70 rokov. Japonský premiér Šinzó Abe sa síce znovu neospravedlnil, ale povedal, že doterajšie úprimné ospravedlnenie jeho krajiny zostáva v platnosti. Premiérovo vyhlásenie s veľkou pozornosťou sledovali susedné štáty, najmä Južná Kórea a Čína. Tokio, 15. augusta 2015. Foto: SITA/AP

TOKIO 15. augusta (WEBNOVINY) – Japonsko si v sobotu pripomenulo 70. výročie svojej kapitulácie v druhej svetovej vojne. Spomienka v Tokiu sa začala na poludnie miestneho času minútou ticha, teda v momente, keď cisár Hirohito 15. augusta 1945 v rozhlase oznámil kapituláciu Japonska.

Obrazom: Japonsko si pripomína svoju kapituláciu

Pri tejto príležitosti vyjadril Hirohitov syn, 81-ročný cisár Akihito, „hlbokú ľútosť“ za činy svojej krajiny v minulosti, a vieru, že takáto tragédia „sa nikdy nezopakuje“. Spoločne s obyvateľmi Japonska vyslovuje „úprimný smútok nad tými, ktorí padli v boji, a modlí sa za budúce smerovanie Japonska a svetový mier.“

Ospravedlnenia zostávajú v platnosti

Japonský premiér Šinzó Abe vystúpil už v piatok s prejavom, v ktorom okrem iného povedal, že doterajšie „úprimné ospravedlnenia sa“ jeho krajiny za zločiny spáchané počas vojny zostávajú v platnosti, opätovne sa však neospravedlnil.

Abe vo svojom 25-minútovom prejave vyjadril „hlboký smútok“ nad všetkými obeťami tejto vojny, pričom pripustil, že Japonsko vtedy spôsobilo „nesmierne škody a utrpenie“ nevinných ľudí. Premiérovo vyhlásenie pozorne sledovali susedné štáty, najmä Južná Kórea a Čína. Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje ho pri príležitosti sobotňajšieho 35. výročia ukončenia japonskej okupácie Kórejského polostrova označila za nedostatočné. Abe podľa nej môže získať dôveru susedných štátov len „serióznymi činmi“.

Japonsko si pripomína svoju kapituláciu
Foto: SITA/AP

Premiér kontroverznú svätyňu nenavštívil

Čínska štátna tlačová agentúra Sinchua uviedla, že Abeho ospravedlnenie bolo „zriedené“ a nedosahuje úroveň prejavu premiéra Tomiičiho Murajamu z roku 1995, ktorý „odvážne a úprimne“ hovoril o japonskej vojnovej minulosti.

Abe v sobotu neprišiel do kontroverznej svätyne Jasukuni, kde je medzi 2,5 miliónmi vojnových obetí uctievaných aj 14 odsúdených vojnových zločincov, zaslal však do nej obetný dar. Namiesto toho sa modlil a položil veniec na cintoríne, kde sú pochovaní neznámi vojaci.

Svätyňu v centre Tokia však navštívili dvaja ministri japonskej vlády a oddelene aj skupina asi 60 poslancov. Tí povedali, že iba chcú vzdať úctu tým, ktorí obetovali životy za svoju krajinu.

Kapituláciu Japonska si pripomenuli aj Briti
Foto: SITA/AP

Kapituláciu Japonska si pripomenuli aj Briti

Spomienkové obrady pri príležitosti 70. výročia víťazstva nad Japonskom viedla v sobotu aj britská kráľovná Alžbeta II. Agentúra AP informovala, že spolu s ďalšími členmi britskej kráľovskej rodiny sa zúčastnila na bohoslužbe v londýnskom kostole St. Martin-in-the-Fields, kde boli prítomní taktiež vojnoví veteráni.

Okrem spomienkovej bohoslužby sa v Londýne pri tejto príležitosti konala vojenská prehliadka, na ktorej sa takisto očakávala účasť veteránov a niekdajších zajatcov v pokročilom veku. Na podujatiach sa zúčastňujú aj rodinní príslušníci padlých alebo dnes už nežijúcich vojakov, z ktorých mnohí prišil s vojnovými vyznamenaniami udelenými svojim otcom či starým otcom. Podľa AP pritom u niektorých panuje pocit, že Briti boje v Ázii do značnej miery prehliadajú, keďže Londýn sa vo vojne sústreďoval predovšetkým na nemeckých nacistov.

Médiá v súvislosti so sobotňajšími podujatiami priniesli už skôr správy, podľa ktorých by mohli na účastníkov zaútočiť extrémisti. Londýnska metropolitná polícia však vyhlásila, že v spolupráci s ministerstvom obrany a Kráľovskou britskou légiou zabezpečí pokojný priebeh.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alžbeta II.Britská kráľovná Alžbeta II.Kráľovná Alžbeta II.Pak Kun-HjeŠinzo Abe