RIKUZENTAKATA 7. marca (WEBNOVINY) – Desiatky tisícov Japoncov, ktorí pred dvoma rokmi stratili príbuzných aj celý majetok počas tsunami, ktoré zničili japonské severovýchodné pobrežie, stále žijú v dočasných príbytkoch.
Tak to asi zostane aj v nasledujúcich rokoch. Pokrok pri rekonštrukcii oblasti postihnutej obrovskou prívalovou vlnou, ktorá zmietla do mora mestá a dediny a zabila takmer 19 000 ľudí, napreduje veľmi pomaly.
Obyvatelia postihnutých oblastí sa dennodenne stretávajú s pomalým procesom pri schvaľovaní povolení súvisiacich s výstavbou nových domov.
V marci 2011 zasiahlo sever japonského ostrova Honšú zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Následné tsunami zdevastovali severovýchodné pobrežie krajiny vrátane jadrovej elektrárne Fukušima, z ktorej unikla radiácia.
Japonsko tesne po zemetrasení, tsunami a dnes
Zemetrasenie a tsunami spôsobili zlyhanie chladiaceho systému vo väčšine reaktorov a po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov unikali nebezpečné rádioaktívne látky do vzduchu aj do mora.
Experti v decembri 2011 povedali, že majú poškodené jednotky jadrového zariadenia pod kontrolou. Roztopené palivo však ostáva vo vnútri, pričom ich úplné odstavenie a odstránenie bude podľa odhadov trvať desaťročia.
Video: Zábery z Japonska napadnutého ničivým tsunami