KYJEV 1. októbra (WEBNOVINY) – Ukrajinský ústavný súd v piatok potvrdil, že legislatívne zmeny spred šiestich rokov nie sú v súlade s ústavou a prezident krajiny tak získa späť svoje právomoci. Verdikt súdu je reakciou na podnet viac ako 250 vládnych poslancov a jeho výsledkom je posilnenie súčasného postavenia prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý zvíťazil vo februárových prezidentských voľbách.
Ako povedal predseda ústavného súdu Anatolij Golovin, zmeny ústavy z roku 2004 sú protiústavné, keďže boli porušené procedúry pri ich prijímaní. Prezidentské právomoci sa tak vracajú k ich pôvodnému zneniu podľa ústavy z roku 1996.
Janukovyč koncom augusta vyzval na ústavnú zmenu, keďže Ukrajina podľa neho potrebuje nový a stabilný politický systém vedený „silným prezidentom„, ktorý v krajine uskutoční „potenciálne bolestivé štrukturálne reformy„. Prezidentovi v tom bránil ústavný zákon z dielne jeho predchodcu v úrade Viktora Juščenka.
Reformy vtedy odobrali prezidentovi právo nominovať aj zbaviť funkcie premiéra a zosadiť celý jeho kabinet. Obmedzenia právomocí, ktoré vtedy Janukovyčovi prívrženci podporovali, viedli k vyostreniu sporov medzi Juščenkom, parlamentom a vtedajšou premiérkou Julijou Tymošenkovou. Kríza nakoniec vyústila do pádu vlády a predčasných parlamentných volieb.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok slovne napadol Európsku úniu, ktorá podľa neho neprejavuje žiadny záujem o vstup jeho krajiny do súčasného 27-členného bloku. Janukovyč sa tak vyjadril počas konferencie na Jalte pri príležitosti 65. výročia stretnutia troch lídrov víťazných mocností druhej svetovej vojny.
Ukrajinský líder však aj napriek kritike na adresu Bruselu potvrdil, že Kyjev chce byť členom EÚ, keďže žiadna iná alternatíva neexistuje. Keďže však EÚ nie je pripravená s nami ani debatovať, „zvolíme si vlastné tempo, spôsob a metódy integrácie, ktoré budú v súlade s našimi národnými záujmami„, vyhlásil ukrajinský
Vzťahy medzi EÚ a Ukrajinou sú momentálne chladné a členstvo krajiny v bloku je v nedohľadne. Nezmenila na tom veľa ani predchádzajúca prozápadná vláda, ktorá však pred vstupom do EÚ dávala pre obavy z Ruska prednosť Severoatlantickej aliancii (NATO).
Janukovyč, ktorý sa funkcie ujal vo februári, však potvrdil záujem Kyjeva o vstup do EÚ a jeho prvá zahraničná cesta symbolicky viedla do Bruselu a nie do Moskvy. Neskôr sa však s Rusmi dohodol na výhodnom kontrakte na dodávky plynu, ktorý vymenil za predlženie nájmu pre ruskú čiernomorskú flotilu na Kryme.
SITA/AFP