Fantastický Ján Volko sa stal halovým majstrom Európy v behu na 60 metrov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Volko
Slovenský šprintér Ján Volko. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 2. marca, 22:00

GLASGOW 2. marca (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Ján Volko je halovým majstrom Európy, vo finále behu na 60 metrov na 35. halových ME v atletike v Glasgowe vyhral za 6,60 sekundy o stotinku pred Turkom jamajského pôvodu Emrem Barnesom (6,61) a Holanďanom Jorisom van Goolom (6,62).

„Už v Belehrade to pre mňa bolo obrovské prekvapenie, rovnaké je to aj teraz. Musím iba poďakovať všetkým, ktorý ma sem dostali. V prvom rade ďakujem Bohu za talent a že mi vôbec umožnil bežať. Pred finále to nevyzeralo dobre, nemyslel som si, že budem môcť zabehnúť takýto dobrý čas. Ešte si to všetko neuvedomujem, príde to až neskôr. Je to úžasné. Som veľmi vďačný a šťastný, že sa to podarilo,“ povedal Volko bezprostredne po zisku zlatej medaily pre RTVS.

Prvý Slovák s individuálnym zlatom v šprinte

Slovenský šprintérsky expres Ján Volko ako prvý Slovák v histórii získal na európskom šampionáte v atletike individuálne zlato v šprinte. Pred ním sa zo zlata, ale štafetového, tešil v roku 1971 na ME v Helsinkách Juraj Demeč, člen víťazného kvarteta bývalého Československa na 4 x 100 m.

Volko sa v šestnástej šesťdesiatke v sezóne, pred ktorou mal obavy, keďže jeho problémový ľavý zadný stehenný sval ho po semifinále rozbolel, dostal akoby z beznádeje na zlatý trón.

„Nepamätám si z toho finále veľa. Iba som bežal a bežal a keď som sa otočil, uvidel som svoje meno na tabuli. Bolo to neuveriteľné, som veľmi šťastný. Zdolal som skvelých šprintérov. Bol som veľmi nervózny. Noha ma celkom bolí, ale podarilo sa mi to prekonať a nespomalilo ma to,“ dodal dojatý študent Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Volko sa v šestnástej šesťdesiatke v sezóne, pred ktorou mal obavy, keďže jeho problémový ľavý zadný stehenný sval ho po semifinále rozbolel, dostal akoby z beznádeje na zlatý trón.

Dvadsaťdvaročný Bratislavčan je po guliarovi Mikulášovi Konopkovi len druhý atletický halový majster Európy v atletike v ére samostatnosti, celkovo štvrtý v celej histórii, keďže v drese bývalého Československa triumfovali Jozef Plachý na 800 m, Eva Murková v diaľke a dvakrát chodec Jozef Pribilinec.

V semifinále porazil majstra Európy 2017

Obhajca striebra z Belehradu 2017 Ján Volko, najskôr vyhral II. semifinále behu na 60 m na 35. halových ME v atletike v škótskom Glasgowe časom 6,61 sekundy o stotinku pred Holanďanom Van Goolom (6,62) a majstrom Európy 2017 do 23 rokov na 100 m Edoburunom z Veľkej Británie (6,63). Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko sa do finále kvalifikoval najlepším časom.

„Tréneri ma dobre pripravili, snažil som sa čo najlepšie sa skoncentrovať a určite tam bola aj pomoc zhora, takisto aj od ľudí, ktorí mi fandili, držali palce a modlili sa za mňa. Vo finále dám do toho všetko, čo sa dá. S mojou nohou je to už trošku horšie, nie je to úplne bezproblémové, ale určite zabojujem zo všetkých síl,“ povedal Volko podľa facebooku Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Okrem neho sa o medaily pobijú ešte spomenutí Van Gool (6,62) a Edoburun (6,63), ďalej Grék Zíkos (6,64), obhajca titulu Kilty z Veľkej Británie (6,64), Turek jamajského pôvodu Barnes (6,65), Golitin z Francúzska (6,67) a Nemec Kranz (6,67). Dvadsaťdvaročný Volko dosiahol svoj šiesty najlepší čas v kariére.

Do finále sa nedostal Šimon Bujna, ktorý v III. semifinále finišoval ôsmy za 6,86 sekundy a celkovo ho klasifikovali na 23. mieste.

Nebol to celkom hladký triumf

Ján Volko najskôr jasne vyhral IV. rozbeh na 60 m. Obhajca striebra po problémoch s ľavým zadným stehenným svalom dosiahol poľahky 6,69 sekundy a postúpil do večerného 24-členného semifinále.

Zverenec trénerov Nade Bendovej a Róberta Kresťanka zvíťazil vo svojej štrnástej tohtoročnej šesťdesiatke pred Poliakom Olszewským (6,72) a Lopesom z Portugalska (6,74). Po dobehu sa zdal byť v zdravotne poriadku.

Volko dosiahol v rozbehoch štvrtý najlepší výkon, pod 6,70 sa dostali piati: Grék Zíkos (6,66), Brit Edoburun (6,67), obhajca titulu Kilty z Veľkej Británie (6,68), Turek Barnes (6,69) a slovenský rekordér (6,69).

Ján Volko: „Nebolo to také celkom hladké, lebo som sa musel v závere obzerať, či som vpredu. Preto som radšej zabral ešte trochu v závere. Ale, myslím si, bol to dobrý beh. Semifinále býva často ťažšie ako finále, do ktorého postúpiť bude náročné. Bude nevyhnutné dať do toho všetky sily.“

Bujna na štarte zaspal

Do semifinále sa prešmykol aj druhý slovenský šprintér Šimon Bujna. V II. rozbehu skončil štvrtý časom 6,78 sekundy a ako posledný s časom (spolu s ním ďalší dvaja so 6,78) postúpil medzi dvadsaťštvorku najlepších. Za svojím sezónnym maximom zaostal len o jedinú stotinku sekundy. Od priameho postupu (prví traja) ho delila takisto len jedna stotinka.

Zverenec Radoslava Ivana slabšie odštartoval (reakcia 0,219, jednoznačne najhoršia zo všetkých), ale mal výborný záver. Bronzový z HME 2017 v Belehrade Švéd Hamilton predstihol Bujnu iba o 2 stotinky, víťaz II. rozbehu Turek Ay bol lepší o 5 stotín.

Šimon Bujna: „Zaspal som na štarte, tam som stratil priamy postup z 3. miesta. Keď som sa po 30 metroch vystrel, bolo to už super, cítil som, ako všetkých dobieham. Dobre sa mi bežalo, uvoľnene. Vedel som, že ak sa sústredím na preteky a zabehnem, na čo mám, bude to dobré.“

Volko v šiestej a Bujna v prvej dráhe

Do 24-členného semifinále sa kvalifikovali prví traja za každého zo 6 rozbehov plus ďalší šiesti s najlepšími časmi.

Ján Volko nastúpil v druhom semifinále na 60 m v šiestej dráhe, jeho súperi budú Francúz Rene, Holanďan Van Gool, Fuchs z Rakúska, Brit Edoburun, Lopes z Portugalska a Rumun Rezmives.

Šimon Bujna pobežal v treťom semifinále v prvej dráhe, spolu s ním López zo Španielska,Nemec Kranz, Barnes z Turecka, Poliak Olszewski, Larsson zo Švédska, Fín Purola a Wicki zo Švajčiarska. Do finále postupujú priamo prví dvaja z každého z troch semifinálovách behov plus ďalší dvaja s najlepšími časmi.

Weigertová nespokojná so svojím výkonom

Slovenka Monika Weigertová finišovala v III. rozbehu žien na 60 m siedma časom 7,54 sekundy a ani v druhom štarte na halových ME v kariére (predtým bežala v Prahe 2015) sa nepozrie do semifinále.

Zverenke Eugena Lacza sa nepodarilo naplniť túžbu a dosiahnuť v Glasgowe čas zhodný s účastníckym limitom EA 7,42 sekundy. Veľká bojovníčka Monika doplatila na slabú štartovú reakciu 0,216 sekundy.

„Veľmi si cením, že som dostala možnosť štartovať v Glasgowe. Je to ako dar za náročné takmer trojročné obdobie, keď som bola zranená. Mrzí ma však môj výkon, vôbec s ním nie som spokojná. Veľmi som chcela, no práve táto túžba ma asi zavrela do kŕču. Nebežala som uvoľnene ako na slovenskom šampionáte,“ uviedla pre www.atletika.sk Monika Weigertová.

Lajčáková bez postupu

Naša najlepšia prekážkarka Stanislava Lajčáková finišovala v III. rozbehu na 60 m prekážok šiesta časom 8,28 sekundy a nepostúpila do semifinále. Zverenka Michala Škvarku však dosiahla svoj tretí najlepší čas v kariére, len o dve stotinky zaostala za osobným rekordom z 9. februára naz mítingu v rakúskom Linzi.

Doplatila na slabučkú štartovú reakciu 0,284 sekundy (priemerná je okolo 0,160 – 0,180 s), ktorá ju jednoznačne obrala o osobný rekord. Lajčáková skončila celkovo 18. z 28 prekážkarok, hoci na štart nastupovala s najslabším osobným rekordom. Na postup s časom bolo potrebných 8,21 sekundy.

„V celej sezóne som behala veľmi vyrovnane, ani tento čas nie je zlý. Je lepší ako pred dvoma rokmi na šampionáte v Belehrade, ale čakala som, že v kvalitnej konkurencii ma súperky potiahnu k osobnému rekordu pod 8,24,“ uviedla Stanislava Lajčáková.

Kvalifikačné výsledky – Glasgow (Nórsko)

  • sobota:

MUŽI
60 m – rozbehy (najlepšie výkony): Zíkos (Gréc.) 6,66, Edoburun (V. Brit.) 6,67, Kilty (V. Brit.) 6,68, Ján Volko (SR) 6,69,Barnes (Tur.) 6,69, Kranz (Nem.) 6,70,… 22. Šimon Bujna (SR) 6,78
60 m prek. – rozbehy (najlepšie výkony): Ortega (Šp.) 7,61m Pozzi (V. Brit.) 7,62, P. Martinot-Lagarde a Manga (obaja Fr.) 7,64

ŽENY
60 m – rozbehy (najlepšie výkony): Swobodová (Poľ.) 7,14, Philipová 7,23, Millerová (obe V. Brit.) 7,24
60 m prek. – rozbehy (najlepšie výkony): Visserová (Hol.) 7,99, Ndamová (Fr.) 8,04, Rolederová (Nem.) 8,04,… 18. Stanislava Lajčáková (SR) 8,28
žrď – kvalifikácia (limit 465, najlepšie výkony): Sidorovová (Rus.), Stefanídiová (Gréc.), Žuková (Biel.) všetky 460
diaľka – kvalifikácia (limit 665, najlepšie výkony): Španovičová (Srb.) 679, Bechová-Romančuková (Ukr.) 678, Mirončiková-Ivanovová (Biel.) 677, Mihambová (Nem.) 674

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján VolkoMonika WeigertováŠimon BujnaStanislava Lajčáková