Jamesa čaká rozbehnuté Chicago

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NBA
Foto: SITA, AP

NEW YORK 16. apríla (WEBNOVINY) – Povinná jazda sa skončila, v najkvalitnejšej basketbalovej súťaži na svete ide do tuhého. Štrnástimi zápasmi sa v stredu vyplnili všetky zvyšné kolónky v krížovke zvanej základná časť, posledné tajničky sú vyriešené. Šestnástym tímom, ktorý si zahrá v play-off 2010, je Chicago, čierny Peter zostal v rukách Toronta.

Sezónu môžu bilancovať v ďalších pätnástich kluboch, iná známka ako nedostatočná nemôže byť na vysvedčeniach Detroitu, Houstonu, New Orleans či Philadelphie, teda tam, kde nie je v ostatných ročníkoch zvykom hlásiť záverečnú v polovici apríla. Pistons budú vo vyraďovacích bojoch chýbať po deviatich, Rockets po štyroch a Hornets so 76ers po troch rokoch.

Nováčikovské nadšenie naopak zavládlo v Charlotte, ktoré sa dostalo medzi elitnú osmičku Východnej konferencie prvý raz v šesťročnej histórii Bobcats. Aj v Milwaukee už skoro zabudli, že sa sezóna nemusí skončiť po osemdesiatom druhom zápase. V play-off sa naposledy predstavili v roku 2006. Na Západe sa veľkej satisfakcie za sklamanie z predchádzajúceho ročníka dočkal odpisovaný tím Phoenixu. Spolu so skúsenými arizonskými Suns doplnia šiestich vlaňajších účastníkov mladíci z Oklahomy. Mužstvo, ktoré v minulej sezóne nazbieralo iba 23 víťazstiev, v stredu zaokrúhlilo ich počet v ročníku nasledujúcom na päťdesiat a do play-off sa prebojovalo prvý raz od presťahovania organizácie zo Seattlu. Predchodcom SuperSonics sa to naposledy podarilo v roku 2005.

Celý tucet tímov si dokázal udržať kvalitu postačujúcu na to, aby sa mohol po roku znovu uchádzať o najcennejšiu trofej. Nezmenení zostali aj lídri konferencií. Zatiaľ čo vlani bol absolútny triumf Clevelandu v základnej časti tak trochu prekvapením, tento rok si mohli Cavaliers dovoliť vypustiť záver. V Západnej konferencii rovnako suverénne kraľovali obhajcovia titulu Los Angeles Lakers, ale výpadok vo finiši ich stál pozíciu druhého najlepšieho tímu súťaže. Lepšiu bilanciu ako Kalifornčania si vypracoval na Východe vlaňajší finalista z Orlanda. Pohľad na konečné tabuľky napriek tomu opäť potvrdil známy fakt o väčšej sile tímov zo Západu. Zopakovala sa situácia spred dvoch rokov, keď kompletná osmička postupujúcich mala na konte minimálne 50 víťazstiev. Na Východe sa z tohto pohľadu vykryštalizovala elitná štvorica Cleveland (61), Orlando (59), Atlanta (53) a Boston (50).

Kobe Bryant proti najlepšiemu strelcovi základnej časti

Záver základnej časti nezastihol Los Angeles Lakers v ideálnom rozpoložení, v štyroch z posledných piatich zápasoch nenastúpil Kobe Bryant a nešlo len o čerpanie čerstvých síl. Navyše pre zranenie ľavej achilovky od 19. marca nehral ani pivot Andrew Bynum. „Na začiatku sezóny som povedal, že ak nedosiahneme métu 60 víťazstiev, budem sklamaný. Z výkonov tímu na konci základnej časti som naozaj rozčarovaný,“ povedal po stredajšej prehre s Clippers tréner Phil Jackson. Kouč s desiatimi titulmi v NBA (a ďalšími dvoma v pozícii hráča) sa vo štvrťfinále konferencie postaví proti úplnému nováčikovi v play-off Scottovi Brooksovi a jeho Oklahoma City Thunder. Najužitočnejšiemu hráčovi vlaňajšieho finále Bryantovi bude čeliť najmladší topstrelec v histórii NBA Kevin Durant a ďalší talent v drese Thunder Russell Westbrook si svoje dirigentské schopnosti zmeria s Derekom Fisherom. „Máme obrovskú šancu. Čo viac si môžeme želať? Najlepší tím v NBA, obhajca titulu, najlepší hráč, jeden z najlepších trénerov histórie. Chlapci môžu ukázať, čo v nich naozaj je,“ hľadal pozitíva náročnej skúšky Brooks. V základnej časti ťahal za dlhší koniec superfavorit konferencie, prehral s Thunder len posledný štvrtý vzájomný zápas.

Dallas si stabilnými výkonmi vybojoval výhodnú druhú priečku a s ňou aj reprízu vlaňajšej série prvého kola play-off so San Antoniom. Pred rokom v pozícii outsidera Mavericks prešli cez Spurs ako nôž maslom (4:1). So svojím texaským rivalom si rovnakým pomerom poradili aj vo vzájomných zápasoch tejto sezóny. V ére Dirka Nowitzkého a Tima Duncana na seba obaja súperi narazia piaty raz. Najlepší tím súťaže od februárového Zápasu hviezd (23 víťazstiev, 6 prehier) Phoenix Suns sa po ročnej pauze vráti do hry o titul súbojmi s Portlandom. Trail Blazers si vybojovali postup napriek druhej najväčšej maródke medzi 32 mužstvami NBA. Zranenie rozohrávača Brandona Roya im nedáva veľa šancí proti tímu dirigovanému nestarnúcim Kanaďanom Stevom Nashom. Najvyrovnanejšiu dvojicu vytvorili Denver s Utahom, ktorí ešte do stredy súperili o štvrtú priečku konferencie a s ňou aj o výhodu domáceho prostredia. Tá spoločne s troma víťazstvami v štyroch vzájomných zápasoch základnej časti robí z Nuggets miernych favoritov série.

Ďalší pokus kráľa Jamesa dokonať svoju korunováciu

Bilancia duelov tejto sezóny (2:2) síce svedčí o niečom inom, ale keby zo súbojov Clevelandu s Chicagom vyšli víťazne Bulls, postarali by sa o najväčšie prekvapenie celého play-off. Cavaliers si účasť zabezpečili ako prvý tím súťaže, Bulls ako posledný. Pred rokom však Chicago poriadne potrápilo Boston, Celtics potrebovali na postup sedem zápasov. Výhodou outsidera je hybná sila bojovne naladeného tímu, tréner Cavaliers Mike Brown stavil na dobitie svojej najväčšej zbrane – LeBrona Jamesa. MVP uplynulej sezóny bude mať oproti vlaňajšku, keď jeho tím po dvoch hladkých sériách zlyhal vo finále konferencie, po boku Antawna Jamisona a Shaquilla O´Neala. Zdravotný stav druhého z nich je však otázny. „Ešte stále je pred nami kus cesty. Nebudeme to mať ľahké, pretože nás čakajú konfrontácie s rôznymi basketbalovými štýlmi. Teda aspoň dúfam,“ opravil sa tréner Cavaliers Mike Brown.

Orlando si vzalo ponaučenie z finálovej prehry s Lakers: pred sezónou angažovalo Vincea Cartera a nevypustilo záver základnej časti, aby v prípade kalifornsko-floridskej reprízy bola výhoda domáceho prostredia na jeho strane. Skutočnú silu Magic preverí v prvom kole nováčik play-off Charlotte. Zatiaľ čo tím okolo Dwighta Howarda má tie najvyššie ambície, prominentný väčšinový majiteľ Michael Jordan od svojich Bobcats vedených Larrym Brownom nemá prehnané očakávania. Ak má niečo hovoriť v prospech mužstva zo Severnej Karolíny, potom sú to skúsenosti uznávaného kouča. V základnej časti však našiel recept na Magic iba raz (1:4). Atlanta sa po roku vyšplhala o priečku vyššie a do play-off vstupuje z tretej pozície. Príslušnosť medzi elitou by mala potvrdiť v sérii s jedným z najlepších tímov po prestupovom období Milwaukee. John Salmons dal Bucks novú energiu, ktorá však mierne ochabla po zranení austrálskeho pivota Andrewa Boguta. Svoje umenie naopak môže nehatene predviesť adept na trofej pre najlepšieho nováčika sezóny Brandon Jennings. Boston zaznamenal ďalší ústup z popredia, štvrté miesto prisúdilo šampiónovi z roku 2008 Miami, teda víťaza ročníka 2006. Celtics v základnej časti šokovali prehrou s nejedným papierovo slabším súperom, ale s Heat ani v jednej z troch konfrontácií nezaváhali. Navyše proti Dwyanovi Wadovi môžu vyrukovať s relatívne zdravou základnou zostavou.

Play-off 2010 sa začne úvodnými štyrmi zápasmi v sobotu 17. apríla.

Dvojice a program štvrťfinále konferencií

Vyraďovacie boje, do ktorých postúpilo po osem najlepších tímov zo Západnej a Východnej konferencie, sa začnú v sobotu 17. apríla. Vo štvrťfinále oboch konferencií sa vo vzájomných súbojoch stretnú tímy umiestnené na prvom a ôsmom mieste, druhej a siedmej priečke, tretej a šiestej pozícii a nakoniec štvrtý a piaty tím z každej konferencie.

Dvojice 1. kola (štvrťfinále) play-off Západnej konferencie (hrá sa na štyri víťazné stretnutia):

Los Angeles Lakers (1) – Oklahoma City Thunder (8)

1. zápas 18. 4. v Los Angeles

2. zápas 20. 4. v Los Angeles

3. zápas 22. 4. v Oklahoma City

4. zápas 24. 4. v Oklahoma City

*5. zápas 27.4. v Los Angeles

*6. zápas 30. 4. v Oklahoma City

*7. zápas 2. 5. v Los Angeles

Dallas Mavericks (2) – San Antonio Spurs (7)

1. zápas 18. 4. v Dallase

2. zápas 21. 4. v Dallase

3. zápas 23. 4. v San Antoniu

4. zápas 25. 4. v San Antoniu

*5. zápas 27. 4. v Dallase

*6. zápas 29. 4. v San Antoniu

*7. zápas 1. 5. v Dallase

Phoenix (3) – Portland (6)

1. zápas 17. 4. vo Phoenixe

2. zápas 19. 4. vo Phoenixe

3. zápas 22. 4. v Portlande

4. zápas 24. 4. v Portlande

*5. zápas 26. 4. vo Phoenixe

*6. zápas 29. 4. v Portlande

*7. zápas 1. 5. vo Phoenixe

Denver Nuggets (4) – Utah Jazz (5)

1. zápas 18. 4. v Denveri

2. zápas 20. 4. v Denveri

3. zápas 23. 4. v Utahu

4. zápas 25. 4. v Utahu

*5. zápas 28. 4. v Denveri

*6. zápas 30. 4. v Utahu

*7. zápas 2. 5. v Denveri

Dvojice 1. kola (štvrťfinále) play-off Východnej konferencie (hrá sa na štyri víťazné stretnutia):

Cleveland Cavaliers (1) – Chicago Bulls (8)

1. zápas 17. 4. v Clevelande

2. zápas 19. 4. v Clevelande

3. zápas 22. 4. v Chicagu

4. zápas 25. 4. v Chicagu

*5. zápas 27. 4. v Clevelande

*6. zápas 29. 4. v Chicagu

*7. zápas 1. 5. v Clevelande

Orlando Magic (2) – Charlotte (7)

1. zápas 18. 4. v Orlande

2. zápas 21. 4. v Orlande

3. zápas 24. 4. v Charlotte

4. zápas 26. 4. v Charlotte

*5. zápas 28. 4. v Orlande

*6. zápas 30. 4. v Charlotte

*7. zápas 2. 5. v Orlande

Atlanta Hawks (3) – Milwaukee Bucks (6)

1. zápas 17. 4. v Atlante

2. zápas 20. 4. v Atlante

3. zápas 24. 4. v Milwaukee

4. zápas 26. 4. v Milwaukee

*5. zápas 28. 4. v Atlante

*6. zápas 30. 4. v Milwaukee

*7. zápas 2. 5. v Atlante

Boston Celtics (4) – Miami Heat (5)

1. zápas 17. 4. v Bostone

2. zápas 20. 4. v Bostone

3. zápas 23. 4. v Miami

4. zápas 25. 4. v Miami

*5. zápas 27. 4. v Bostone

*6. zápas 29. 4. v Miami

*7. zápas 1. 5. v Bostone

* – hrá sa, len ak ešte nebude rozhodnuté

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Kevin DurantKobe BryantMichael JordanPhil JacksonRussell Westbrook