ITF si spracovala rozsiahlu štúdiu. Aké sú jej výsledky? - FOTO, VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
tenis
Na ilustračnej snímke tenis. Foto: Ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Medzinárodná tenisová federácia (ITF) hlási – naprieč celou planétou hrá tenis už viac ako 100 miliónov ľudí a toto číslo neustále rastie. Ide o výsledok komplexnej štúdie, ktorej autori použili údaje od zväzov zo 199 krajín či výpovede príležitostných hráčov aj profesionálov.

Medzi najpozoruhodnejšie výsledky štúdie patrí skutočnosť, že aktuálne k dnešnému dňu hrá tenis na určitej úrovni v 199 krajinách o niečo menej ako 106 miliónov ľudí v porovnaní s 84,4 milióna v roku 2019.

Naviac hráčov z USA

Krajinou s najvyšším počtom hráčov sú Spojené štáty americké (23,8 miliónov), ale z hľadiska percenta obyvateľstva vedie Veľká Británia s 13,4 %, nasleduje Kanada s 12,8 %. O výsledkoch štúdie informoval web insidethegamez.biz. Uvedená analýza má slúžiť aj ako základ pri prijímaní rozhodnutí o tom, kam smerovať investície v tenise.

Áziu je kontinent s najvyšším absolútnym počtom hráčov, tenisu sa tam venuje 35,3 milióna osôb, čo predstavuje 33,4 % svetovej populácie tenistov. Ďalším významným zistením je, že na celom svete je 698 034 tenisových kurtov, z nich až 91,2 percenta je vonku. Z celkového počtu je viac ako polovica (55,3 %) s tvrdým povrchom a spolu 25,7 % antukových kurtov.

Cieľom je 120 miliónov hráčov

„Výsledky ukazujú, že tenis je po období Covidu veľmi silný. V roku 2019 sme si dali za úlohu, aby do roku 2030 hralo tenis po celom svete 120 miliónov ľudí, ako súčasť nášho úsilia o rozvoj ďalšej generácie hráčov a sprístupňovanie tenisu pre všetkých. Výrazný nárast účasti odráža aktivitu a trvalé úsilie národných asociácií podporovaných ITF,“ povedal prezident ITF David Haggerty.

David Haggerty
Prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Haggerty. Foto: archívne, SITA/AP

Analýza tiež ukázala, že pretrváva silná závislosť od tradičných tenisových národov, keďže až 99 percent hráčov pochádza len z 33 krajín. Táto závislosť sa však údajne postupne zmenšuje a ITF poznamenáva, že uvedený trend by sa mohol posunúť vďaka niekoľkým krajinám s významným rastovým potenciálom – napríklad Argentíny, Brazílie, Číny, Indie, Indonézie či Juhoafrickej republiky.

Podiel žien klesá

Jedným z kľúčových poznatkov zo správy je aj to, že percento hráčok sa znížil zo 47 percent v roku 2019 na súčasných 40,3 percenta. To všetko napriek tomu, že absolútny počet hráčok stúpol o 8,3 percenta.

ITF identifikovala potrebu väčšieho počtu tréneriek (aktuálne 24,3 % z celkového počtu) ako spôsob dosiahnutia rodovej rovnosti. Situáciu konzultovali s Judy Murrayovou, ktorá je vo Veľkej Británii vysoko rešpektovaná trénerka a zároveň matka dvoch grandslamových šampiónov Andyho Murrayho v dvojhre a Jamieho Murrayho v štvorhre.

„Jasne nám vysvetlila, že dievčatá treba učiť inak ako chlapcov. Napríklad dievčatá majú tendenciu vnímať tenis viac spoločensky ako chlapci, takže toto je oblasť, na ktorej musíme pracovať a ktorá snáď odhalí väčší pokrok do roku 2028,“ informoval Luca Santilli ako výkonný riaditeľ pre tenisový rozvoj ITF, ktorého oddelenie koordinovalo a vypracovalo správu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David Haggerty
Firmy a inštitúcie ITF Medzinárodná tenisová federácia