BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko víta výsledok írskeho referenda, v ktorom Íri na druhý pokus súhlasili s novou dohodou o fungovaní Európskej únie (EÚ), nazývanou podľa miesta konečnej dohody Lisabonská zmluva.
„Slovensko opakovane zdôrazňovalo dôležitosť ukončenia ratifikácie Lisabonskej zmluvy, ktorá je podstatná pre efektívne fungovanie Európskej únie,“ pripomenul pre agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Za Lisabonskú zmluvu hlasovali v piatkovom referende viac ako dve tretiny zúčastnených voličov. Vyplýva to z konečných oficiálnych výsledkov. Za bolo 67,1 a proti 32,9 percenta. Oproti referendu z roku 2008 tak počet podporovateľov zreformovanej európskej ústavy narástol až o 20 percent. Vtedy za ňu hlasovalo len 46,6 percenta Írov. Účasť v tohtoročnom referende dosiahla 58 percent.
Zmluva môže platiť až po schválení všetkými členskými štátmi. V Česku je však opäť na Ústavnom súde, v Poľsku čaká na podpis prezidenta. Lisabonskú zmluvu podpísali európski lídri 13. decembra 2007. Nahradila európsku ústavu, ktorá neprešla referendami vo Francúzsku a Holandsku. Zmluva mala podľa pôvodného plánu platiť od apríla tohto roku.
Lídri európskych krajín chválili výsledky írskeho referenda
Krajiny po celej Európskej únii v sobotu chválili výsledky írskeho referenda týkajúceho sa prijatia Lisabonskej zmluvy ako proeurópsku voľbu a rozhodný krok smerom k úplnej implementácii reformnej zmluvy. Obyvatelia Írska v piatkovom referende totiž hlasovali za prijatie Lisabonskej zmluvy.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyhlásil, že občania Írska si „jasne zvolili proeurópsku voľbu“ a táto voľba dáva „všetkým Európanom obrovské zadosťučinenie.“ Taliansky premiér Silvio Berlusconi nazval voľbu „rozhodným krokom“, ktorý „umožní silnejšiu a efektívnejšiu Európu“.
Z konečných oficiálnych výsledkov referenda vyplýva, že za dokument, ktorým by sa malo zefektívniť fungovanie EÚ, hlasovalo 67,1 a proti jeho prijatiu sa vyslovilo 32,9 percenta obyvateľov Írska.
„Vítam toto rozhodnutie írskeho ľudu o Lisabonskej zmluve,“ uviedol britský premiér Gordon Brown, podľa ktorého je dokument „dobrý pre Európu“. Írske referendum bolo vo Veľkej Británii úzko sledované. Britský opozičný konzervatívny líder David Cameron, ktorý by sa podľa odhadov mohol v júni 2010 stať novým predsedom vlády, totiž prisľúbil, že o Lisabonskej zmluve, ak ešte nebude prijatá, taktiež usporiada referendum.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v sobotu uviedol: „Je to veľký deň pre Írsko, je to veľký deň pre Európu… Chcem írskemu ľudu pogratulovať za prejavené sebavedomie.“ Na zverejnenie ešte neúplných výsledkov okamžite reagoval aj švédsky premiér Frederik Reinfeldt, ktorého krajina v súčasnosti predsedá celej európskej dvadsaťsedmičke: „Dnes je dobrý deň pre Európu. Bola to dlhá cesta,“ vyhlásil.
O osude Lisabonskej zmluvy rozhodovali Íri po tom, ako ju odmietli v predchádzajúcom referende z roku 2008. Na to, aby dokument platil, je potrebné, aby ju prijali všetky členské štáty únie. Po Írsku je teraz rad už len na Poľsku a Českej republike. Poľský premiér Lech Kaczynski už predtým prisľúbil, že v prípade úspešného referenda v Írsku s podpisom nebude váhať. Na ťahu je teraz Česká republika, ktorá však čaká na vyjadrenie zo strany ústavného súdu, ktorý má rozhodnúť, či je text zmluvy v súlade s českou ústavou. Následne ju bude musieť podpísať prezident Václav Klaus, ten sa však podľa vlastných slov s týmto rozhodnutím nebude ponáhľať. Karty ešte môžu zamiešať aj Briti.
Lisabonskú zmluvu podpísali európski lídri 13. decembra 2007. Podľa pôvodného predpokladu mal byť ratifikačný proces vo všetkých členských štátoch EÚ dokončený v apríli tohto roka. Írsko bolo jediným štátom únie, kde o dokumente rozhodovali občania v referende. V júni 2008 Íri Lisabonskú zmluvu odmietli v pomere 53,4 ku 46,6 percenta hlasov.
SITA