WASHINGTON 12. júna (WEBNOVINY) – Radikálna skupina Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorej bojovníci obsadili časti severného Iraku, pohrozila, že bude pochodovať smerom na Bagdad.
Hovorca skupiny Abú Muhammad al-Adnání tiež vyhlásil, že sunnitskí ozbrojenci zaútočia aj na južné mestá Karbalá a Nadžáf, ktoré patria k najposvätnejším miestam šiitského islamu. ISIL tieto hrozby zverejnila na audionahrávke na internetovej stránke, ktorú skupina používa.
Krajina zvažuje vyhlásenie výnimočného stavu
Iracký parlament rokuje vo štvrtok o vyhlásení výnimočného stavu v reakcii na obsadenie dôležitých miest na severe krajiny ozbrojencami z islamistickej skupiny ISIL.
O vyhlásenie výnimočného stavu poslancov požiadal premiér Núrí al-Málikí. Na jeho schválenie je potrebný súhlas dvoch tretín z 325-členného parlamentu. Výnimočný stav dá premiérovi širšie právomoci ako vyhlásenie zákazu vychádzania, obmedzenie zhromažďovania či kontrola médií.
Demokratické sily by mali spolupracovať
Európska únia a Liga arabských štátov v stredu vyzvali demokratické sily v Iraku na zjednotenie sa v boji proti radikálnym islamským povstalcom, ktorí zabrali územia na severe krajiny a vo štvrtok oznámili pochod na Bagdad.
Podľa spoločného vyhlásenia ministrov zahraničia krajín únie a arabských štátov by všetky demokratické sily mali spolupracovať v reakcii na „výzvu ohrozujúcu bezpečnosť Iraku“. Podľa šéfov diplomacie, ktorí sa stretli v gréckej metropole Atény, by vláda v Bagdade mala „spojiť svoje politické a ozbrojené sily s vládou v regióne Kurdistan“.
Povstalci obsadili rodisko diktátora Saddáma Husajna
Sunnitskí povstalci v stredu obsadili mesto Tikrít, ktoré je rodiskom zosadeného diktátora Saddáma Husajna. Extrémisti z ISIL ešte v utorok získali kontrolu nad druhým najväčším mestom v krajine Mósul, odkiaľ už utieklo asi pol milióna ľudí.
Ozbrojencom sa už dávnejšie podarilo obsadiť niekoľko oblastí v severnej provincii Kirkúk, v susednej provincii Sálahaddín ako aj v provincii Anbár vrátane častí miest Fallúdža a Ramádí. Sunnitskí extrémisti bojujú za vznik islamského štátu, ktorý sa má rozprestierať v oblasti zahŕňajúcej časti Iraku aj Sýrie.
Ropa zdražela, postarali sa o to teroristi z al-Kájdy
Irackí povstalci obsadili už aj rodisko Saddáma Husajna
Militanti v Iraku uniesli 28 tureckých vodičov kamiónov
Irak ničia bombové útoky, o život prišli desiatky ľudí
Obama zvažuje všetky možnosti pomoci
Biely dom zvažuje, ako posilniť iracké bezpečnostné sily. Neplánuje však priamo pomôcť irackej vláde v boji proti povstalcom napríklad bombardovaním ich pozícií.
„Rokovania s irackou vládou sa sústredia na posilnenie kapacít irackej armády, aby mohla úspešne zakročiť proti hrozbe zo strany ISIL,“ povedala hovorkyňa bezpečnostného poradcu Bieleho domu Bernadette Meehanová. Spojené štáty podľa nej zvažujú viacero možností, podrobnosti však neuviedla.
Americký prezident Barack Obama vo štvrtok pripustil, že zvažuje všetky možnosti ako pomôcť irackej vláde čeliť povstaniu islamistov. „Nič nevylučujem,“ povedal Obama, keď sa ho novinári pýtali, či rozmýšľa o náletoch bezpilotných lietadiel alebo iných akciách na zastavenie ozbrojencov na severe krajiny.
Zdôraznil pri tom, že Spojené štáty majú záujem zabrániť islamistom, aby získali v Iraku pevnú pôdu pod nohami. Obama dodal, že USA sú pripravené pristúpiť aj k vojenským akciám, ak by boli ohrozené ich bezpečnostné záujmy. Vyjadril sa tak v Bielom dome po stretnutí s austrálskym premiérom Tonym Abbottom.
Denník New York Times v stredu informoval, že iracký premiér Núrí al-Málikí nedávno požiadal Washington, aby zvážil použitie amerických bezpilotných lietadiel na bombardovanie povstalcov z ISIL. Podobnú správu priniesol aj denník The Wall Street Journal. Nálety proti povstalcom sa mali uskutočniť na základe strategickej dohody medzi USA a Irakom z roku 2008, ktorá za určitých okolností umožňuje takýto zásah zo strany Spojených štátov.