BAGDAD 8. marca (WEBNOVINY) – Iracký premiér Núrí al-Málikí, ktorý stojí na čele šiitov a pomáhal upokojiť iracký náboženský konflikt, zatiaľ víťazí v parlamentných voľbách, ktoré sa konali v Iraku 7. marca a sú testom demokracie v krajine. Al-Málikího politický blok Právny štát zatiaľ vedie v 9 z 18 provincií. Jeho najväčší súper Koalícia Národné iracké spojenectvo (INA) zahrňujúce vplyvné Najvyššie islamské iracké zhromaždenie (SIIC) tvrdí, že obe koalície sú zatiaľ vyrovnané. Podľa SIIC na treťom mieste je strana sekulárneho bývalého premiéra Ajáda Alávího.
Milióny Iračanov sa v sobotu zúčastnili na voľbách sprevádzaných výbuchmi rakiet ako aj mínometnými a bombovými útokmi, pri ktorých zomrelo 38 ľudí a 110 osôb utrpelo zranenia. Splnili sa tak hrozby extrémistov, ktorí opakovane varovali, že voľby sa budú snažiť narušiť násilím. Najhoršiu bilanciu mali útoky v hlavnom meste a jeho okolí, odkiaľ hlásili až 30 obetí. Dvadsaťpäť ľudí zahynulo v severnej časti Bagdadu, kde raketa zrovnala so zemou obytnú budovu.
Nedeľné parlamentné voľby boli druhé od zvrhnutia diktátora Saddáma Husajna v roku 2003 americkými jednotkami. Prezident USA Barack Obama, ktorý sľúbil stiahnuť z Iraku všetkých vojakov do konca roka 2011, vzdal po voľbách hold „odvahe a nezlomnosti irackého ľudu, ktorý napriek hrozbám opäť pokročil k demokracii“.
Oficiálne výsledky volieb budú známe až koncom marca a potrvá zrejme niekoľko mesiacov, kým vznikne nová vláda. Dovtedy bude krajinu riadiť doterajší premiér al-Málikí, ktorý stojí na čele Iraku od roku 2005 s výraznou pomocou americkej armády. Mnohí analytici však tvrdia, že nepopularita al-Málikího medzi politickými stranami by mohla zabrániť jeho znovuzvoleniu za premiéra Iraku.
Účasť vo voľbách dosiahla približne 60 percent, čo ukazuje, že väčšina Iračanov sa nezľakla hrozieb al-Kájdy zabiť všetkých, čo sa na voľbách zúčastnia.
SITA/AFP