BAGDAD 1. septembra (WEBNOVINY) – Iracký premiér Núrí al-Málikí je presvedčený, že ukončením bojových operácií americkej armády sa jeho krajina stala nezávislou a rovnocennou so Spojenými štátmi. Vyjadril sa tak krátko predtým, ako prezident USA Barack Obama v utorok (stredu nadránom SELČ) oznámil formálne ukončenie bojovej misie v Iraku. Al-Málikí pri tejto príležitosti ubezpečil Iračanov, že v otázke ochrany pred útokmi povstalcov sa môžu spoľahnúť na domáce bezpečnostné sily.
„Prostredníctvom plnenia dohody o stiahnutí vojska naše vzťahy so Spojenými štátmi americkými vstúpili do novej fázy medzi dvoma rovnocennými, zvrchovanými štátmi,“ povedal iracký premiér. Krajina je podľa neho „dnes zvrchovaná a nezávislá“ a 31. august sa zapíše do dejín ako „nesmrteľný deň“. Al-Málikí sa v utorok stretol s americkým viceprezidentom Joeom Bidenom, ktorý v súvislosti s ukončením bojových operácií pricestoval do Bagdadu. Bidenova delegácia okrem iného vyzvala irackých lídrov, aby sa urýchlene dohodli na zostavení novej vlády, ktorá má vzísť z marcových parlamentných volieb. Vzhľadom na nerozhodné výsledky a pretrvávajúce nezhody medzi jednotlivými politickými tábormi je však tento cieľ stále v nedohľadne. Napriek súčasnej neistote al-Málikí nepochybuje o tom, že iracké sily dokážu udržať poriadok v krajine. „Môžem vás ubezpečiť, že iracké bezpečnostné sily sú schopné prevziať plnú zodpovednosť. Nanešťastie čelíme pochybovačnej kampani,“ povedal al-Málikí v rozhovore pre štátnu televíziu. Premiér taktiež prisľúbil, že poslední Američania z Iraku odídu v budúcom roku, ako stanovuje príslušná dohoda.
Symbolickú bodku za bojovou misiou americkej armády v Iraku urobil v utorok prezident USA Barack Obama, ktorý sa pri tejto príležitosti prihovoril občanom z Oválnej pracovne Bieleho domu. Americký líder tak splnil termín úplného prenechania zodpovednosti irackým orgánom, ktorý stanovil krátko po svojom nástupe do úradu. Počet amerických vojakov v Iraku tento týždeň prvýkrát klesol pod Obamom stanovenú hranicu 50 000. Vojaci, ktorí majú v krajine zostať do konca roka 2011, budú plniť už len prevažne podporné úlohy.
SITA/AP