Irackí povstalci obsadili už aj rodisko Saddáma Husajna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Irak utecenci
Z Mósulu utekajú desaťtisíce ľudí. Foto: SITA/AP

BAGDAD 11. júna (WEBNOVINY) – Veľvyslanci pri Severoatlantickej aliancii (NATO) v stredu v Bruseli mimoriadne rokovali o zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii v Iraku, kde ozbrojení povstalci postupne obsadzujú viaceré mestá.

Rokovanie zvolali na žiadosť Turecka, ktoré má s Irakom spoločnú hranicu. Malo však malo len „informačný“ charakter a nepadla na ňom žiadosť o aktivovanie takzvaného článku 4. Ten hovorí o tom, že spojenci sú povinní chrániť bezpečnosť ktoréhokoľvek člena NATO, ktorý sa stane terčom útoku.

Proti militantom nikto nebojuje

Sunnitskí povstalci v Iraku už v stredu obsadili aj mesto Tikrít, ktoré je rodiskom zosadeného diktátora Saddáma Husajna. Tikrít sa pritom nachádza len kilometrov od hlavného mesta Bagdad. Iracký premiér Núrí al-Málikí pre obavy z rozšírenia vplyvu povstalcov vyjadril odhodlanie potlačiť povstanie ozbrojencov patriacich do skupiny Islamský štát v Iraku a Levante.

Extrémisti ešte v utorok získali kontrolu nad druhým najväčším mestom v krajine Mósul, odkiaľ už utieklo asi pol milióna ľudí. Medzi utekajúcimi sú aj vojaci, ktorí v strachu odhodili zbrane a prezliekli sa do civilného oblečenia.

Na budovách vlajú džihádistické vlajky a ozbrojenci ampliónmi oznamujú, že „oslobodili mesto“. Niekoľko policajných staníc vypálili a oslobodili stovky väzňov. Ozbrojencom sa už dávnejšie podarilo obsadiť niekoľko oblastí v severnej provincii Kirkúk, v susednej provincii Sálahaddín ako aj v provincii Anbár.

Islamisti už majú v Mósule pod kontrolou mósulskú vojenskú základňu, letisko, budovu provinčnej vlády i televízie. Na budovách vlajú džihádistické vlajky a ozbrojenci ampliónmi oznamujú, že „oslobodili mesto“. Niekoľko policajných staníc vypálili a oslobodili stovky väzňov. Podľa korešpondenta BBC proti miltantom z ISIL nikto nebojuje. Utečenci smerujú na sever do irackého Kurdistanu, ktorého vláda už požiadala OSN o pomoc.

Militanti v Mósule zajali 48 Turkov, ktorých odviezli z miestneho konzulátu krajiny na jednu zo svojich základní. Podľa nemenovaného zdroja z kancelárie tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana sa v skupine nachádzajú generálny konzul, tri deti a viacero príslušníkov tureckých špeciálnych síl, Ankara však dostala ubezpečenia, že sú všetci v poriadku.

Ankara po najnovšej udalosti „kontaktovala priamo určité militantné skupiny v Mósule, aby sa uistila o bezpečnosti diplomatického personálu“, informoval zdroj. Erdogan medzitým zvolal krízové zasadnutie za účasti šéfa spravodajskej služby, zatiaľ čo minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu skrátil návštevu newyorského sídla OSN, kde mal vystúpiť na tému boja proti terorizmu.

V súvislosti s postupom sunnitských miliatntov údajne z Mósulu utieklo do iných častí Iraku zhruba pol milióna ľudí. Protivládnym silám sa už podarilo získať veľkú časť provincie Ninive, ako aj oblasti v okolitých provinciách Anbár, Kirkúk a Saláhaddín. Niektoré časti miest Ramádí a Fallúdža sú v rukách povstalcov už od decembra.

.

Američania odsúdili kroky islamistov

Ozbrojencom sa už postupne podarilo obsadiť niekoľko oblastí v severnej provincii Kirkúk, v susednej provincii Salahaddín ako aj v provincii Anbar. Časti miest Ramádí a Fallúdža sú v rukách povstalcov už od decembra minulého roku.

Prudké boje medzi irackou armádou a bojovníkmi z ISIL momentálne prebiehajú pri meste Rašád neďaleko Kirkúku. Premiér Núrí al-Málikí ešte v utorok požiadal parlament, aby pre vzniknutú situáciu vyhlásil výnimočný stav. Očakáva sa, že vláda využije všetky dostupné prostriedky vrátane pomoci od USA na získanie provincie Ninive späť.

Spojené štáty odsúdili zabratie častí severného Iraku islamistami, čo považujú za „extrémne nebezpečnú situáciu“. Všetky politické skupiny a frakcie pritom vyzvali, aby spoločne bojovali proti islamským radikálom. Obsadenie provincie Ninive a jej hlavného mesta Mósul ako aj častí provincií Kirkúk a Salahaddín militantmi je podľa hovorkyne amerického ministerstva zahraničia Jen Psakiovej dôkazom zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v Iraku. Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník OSN, ktorý vyzval na „národnú jednotu“ proti hrozbám, ktorým krajina čelí.

Sunnitská skupina ISIL, ktoré je napojená na al-Kájdu, má odhadom 3-tisíc až 5-tisíc bojovníkov. Sunnitskí extrémisti bojujú o založenie islamského štátu aj v susednej Sýrii. Tam už majú po trojročnej vojne pod kontrolou rozsiahle územia hraničiace s Irakom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ahmet DavutogluNúrí al-Málikí