Investigatívne centrum Jána Kuciaka spolu so svojimi partnermi spúšťa iniciatívu Bezpečná.Žurnalistika.sk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPOMIENKA: Otvorenie „Týždňa Jána a Martiny“
Oficiálne otvorenie „Týždňa Jána a Martiny“ – päť rokov od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v Starej Tržnici v Bratislave. Bratislava, 20. február 2023. Foto: SITA/Diana Černáková

Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK), v spolupráci s Holandským veľvyslanectvom na Slovensku, organizáciou Reportéri bez hraníc a holandským systémom na ochranu novinárov PersVeilig, spúšťa iniciatívu Bezpečná.Žurnalistika.sk.

Na tlačovej besede o tom informovali veľvyslankyňa Holandského kráľovstva v SR Gabriella Sancisi, Lukáš Diko z ICJK a Pavol Szalai z Reportérov bez hraníc.

Piate výročie vraždy

Tento týždeň si pripomíname piate výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Podľa Dika sa za tento čas v ochrane novinárov na Slovensku veľa nezmenilo.

„Aj dnes sme svedkami toho, že novinári sú terčom útokov politikov, alebo pri stretávaní sa s ľuďmi na verejnosti,“ povedal.

Doplnil, že podľa prieskumu medzi novinármi, ktorý uskutočnili na sklonu minulého a na začiatku tohto roka, až dve tretiny slovenských novinárov sa počas posledného roka stali terčom nejakého útoku či hrozby.

Vzorku tvorili viac než štyri stovky novinárov. I to bolo podnetom pre spustenie iniciatívy.

Autocenzúra v dôsledku obáv

Szalai skonštatoval, že kým nebudú odsúdení objednávatelia vraždy Jána Kuciaka a nebudú prijaté systémové opatrenia, slovenskí novinári nebudú v bezpečí. Založenie iniciatívy Bezpečná.Žurnalistika.sk je podľa neho takýmto systémovým opatrením.

Hrozby, ktorým slovenskí novinári čelia, sú podľa neho celoeurópskymi hrozbami a myslí si, že má zmysel s nimi bojovať. Szalai zdôraznil že podľa výsledkov prieskumu sa 16 novinárov autocenzuruje v dôsledku obáv z útokov.

Dika doplnil, že spustená by mala byť i webstránka, ako postupovať v prípade incidentov. V budúcnosti by tiež chceli zozbierať skúsenosti novinárov s incidentmi.

Uviedol, že z prieskumu im tiež vyplynulo, že mnohí novinári by potrebovali aj psychologickú pomoc či pomoc s tréningmi v oblasti bezpečnosti.

Očakávajú spoluprácu polície

V ideálnom prípade by to malo fungovať tak, že novinár im nahlási problém, oni ho vyhodnotia a určia, aký by mal byť správny postup. Novinári by tiež mali mať možnosť požiadať o typ pomoci, akú budú potrebovať. Diko dodal, že očakávajú aj spoluprácu s políciou.

Uviedol, že by bol najradšej, ak by útoky prestali, no na to by sa podľa neho musela zmeniť atmosféra v spoločnosti. V tomto smere pripomenul i útoky na novinárov zo strany niektorých politických predstaviteľov.

Novinári podľa prieskumu najčastejšie čelia verbálnym útokom, išlo o 75 percent incidentov. Tie sú častejšie v online priestore, no vyskytujú sa aj mimo neho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriella SancisiJán KuciakLukáš DikoMartina KušnírováPavol Szalai
Firmy a inštitúcie Investigatívne centrum Jána KuciakaReportéri bez hraníc (RSF)