ŽENEVA 10. februára (WEBNOVINY) – Švajčiarska vláda spoločne s predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom vyjadrili nespokojnosť s výsledkom nedeľňajšieho referenda, v ktorom Švajčiari tesnou väčšinou podporili zavedenie prisťahovaleckých kvót s cieľom obmedziť imigráciu do krajiny.
Nové pravidlá sa budú týkať aj krajín Európskej únie. Podľa ministerky spravodlivosti Simonetty Sommarugovej boli závery plebiscitu výsledkom hlasovania proti politickým predstaviteľom, keďže federálna vláda aj regióny podľa nej boli proti tejto iniciatíve. Nemecký diplomat na čele EP zase bohatú neutrálnu krajinu varoval, že môže očakávať prehodnotenie zmlúv s EÚ.
Podľa jeho slov si totiž Švajčiarsko nemôže vyberať, čo je pre neho výhodné ako napríklad „veľký európsky vnútorný trh„, no voľný pohyb osôb odmietnuť. Spokojnosťou s hlasovaním netajil známy britský euroskeptik a europoslanec Nigel Farage.
Spokojný je Farage
Ten „šikovných“ Švajčiarov pochválil za vyjadrenie odporu voči Bruselu a za to, že sa nezľakli „zastrašovania zo strany nevolených byrokratov„. Ako povedal, „tu nejde o rasu, ale o priestor, čísla a schopnosti“, cituje ho portál Euronews.
S návrhom obmedziť imigráciu prišla pravicová populistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá má v parlamente najväčšie zastúpenie. Tvrdí, že krajina stratila kontrolu nad svojimi imigračnými zákonmi a neustály prílev prisťahovalcov má negatívny vplyv na ekonomiku aj celú spoločnosť.
Prešlo to tesne
Za návrh hlasovalo 50,3 percenta voličov a bola tak splnená základná podmienka nadpolovičného súhlasu v ľudovom hlasovaní.
V osemmiliónovom Švajčiarsku v súčasnosti žijú takmer dva milióny obyvateľov, ktorí majú iný pôvod. Najviac ich pochádza z Portugalska, Kosova, Nemecka, Talianska a Francúzska. Švajčiari prisťahovalecké kvóty zrušili v roku 2007 pre obyvateľov Európskej únie, ktorej síce krajina nie je členom, ale s 28-členným blokom udržuje úzke vzťahy.