Odporúčame:
Prezident poveril Ivetu Radičovú dočasným vládnutím
Konzervatívci sa chcú vrátiť do politiky cez Obyčajných ľudí
Malé strany boj pred voľbami výrazne neovplyvnia
SaS rozhodne o kandidátoch do volieb na poslednú chvíľu
Vláda Smeru a pravice bude podľa NaS bruselský zlepenec
Matovičovo hnutie je politický guláš
Matovičove aktivity sú podľa politológa Michala Horského viac gulášom ako politickou iniciatívou.
„Tak pestrofarebná kandidátka ako zrejme vznikne, zatiaľ nemá obdobu nielen v našej krajine, ale ani v širších európskych súvislostiach. Zámery pána Matoviča vyzerajú nie ako vážna politická iniciatíva ale ako politický guláš,“ komentoval založenie hnutia Horský.
Politológ upozornil, že pri predložení kandidátky nového hnutia bude nevyhnutné skontrolovať, či spĺňa všetky náležitosti volebného zákona a nejde o vytvorenie skrytej koalície politických strán.
V prípade koalície by totiž na postup do parlamentu muselo Matovičovo hnutie získať sedempercentnú podporu voličov a nie päťpercentnú ako pri politických stranách, ktoré kandidujú samotné.
„Je to prvý krok v snahe, aby sme si späť zobrali Slovensko z moci politických strán. Je to naša odpoveď na súčasné znenie volebného zákona, ktorý neumožňuje nezávislým osobnostiam do parlamentu kandidovať,“ povedal po odovzdaní hárkov s vyše 13-tisíc podpismi Matovič.
Kandidátka hnutia bude otvorená pre osobnosti s ambíciou dostať sa do parlamentu. Najdôležitejším kritériom podľa Matovičovho kolegu Jozefa Viskupiča nebude ideologické presvedčenia, ale odbornosť.
Viskupič vyhlásil, že hnutie nebude ideologicky zaškatuľkované a že sa pokúsia zostaviť „kandidátku zdravého rozumu“ a rozbiť partokraciu na Slovensku. Vzápätí vyzval ľudí, ktorí sa cítia byť odborníkmi vo svojej oblasti, aby sa hnutiu ozvali.
Obyčajní ľudia chcú fungovať v „minimalistickom“ režime, tak, aby sa naplnila litera zákona a mohla byť zostavená kandidátka. Predsedom sa má podľa Viskupiča stať Matovič. Ďalšie detaily o fungovaní hnutia, ani o tom, aké osobnosti prisľúbili účasť na kandidátke, Viskupič ani Matovič zatiaľ prezradiť nechceli.
V tom, aký výsledok chcú Obyčajní ľudia dosiahnuť, má Matovič jasno. „Dostatočný na to, aby sme zabránili účasti Jána Slotu a Roberta Fica v budúcej vláde,“ povedal novinárom.
Prvých sto miest na kandidátke bude podľa Matoviča vyhradených nezávislým osobnostiam, ktoré s politikou nemajú nič spoločné, na ďalších môžu dostať miesto aj členovia menších strán. Na kandidátke Obyčajných ľudí sa o miesto v parlamente chcú uchádzať aj členovia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) či Konzervatívnych demokratov Slovensko (KDS). O podmienkach kandidatúry v týchto dňoch Matovič rokuje s predstaviteľmi KDS a OKS.
Ministerstvo má po predložení žiadosti na posúdenie stanov novej strany a jej registráciu 15-dňovú lehotu.
Štyria členovia skupiny Obyčajní ľudia sa v roku 2010 dostali do parlamentu na kandidátke SaS, napriek tomu, že v zozname kandidátov boli na posledných štyroch miestach. Kým Matoviča z poslaneckého klubu SaS necelý rok po voľbách vylúčili, ostatní traja – Martin Fecko, Jozef Viskupič a Erika Jurinová v ňom zostali. Aj v parlamentných voľbách 2012 chce Matovič s kolegami na kandidátke obsadiť posledné priečky.