BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Novým predsedom Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa na nasledujúce dva roky stal Igor Gallo.
Nahradil doterajšieho šéfa rady Miroslava Kollára, ktorému sa skončilo funkčné obdobie.
Z deväťčlennej Rady RTVS Galla v tajnom hlasovaní podporilo šesť členov rady, dvaja sa zdržali. Samotný Gallo sa na voľbe nezúčastnil.
„Nebudem hlasovať sám za seba,“ odôvodnil toto rozhodnutie.
Gallo, ktorý bol jediným kandidátom, už v minulosti pôsobil ako člen Rady Slovenského rozhlasu a stál aj na čele tejto rady. „Urobím všetko pre to, aby Rada RTVS bola naozaj predĺženou rukou všetkých koncesionárov,“ prisľúbil po zvolení nový šéf rady.
„Mám ambíciu, aby sa rada pod mojim vedením viac venovala hodnoteniu programovej služby ako formálnym náležitostiam,“ povedal pre agentúru SITA Gallo, ktorý pri voľbe v parlamente získal 90 hlasov. Pripomenul, že postavenie a kompetencie rady ako orgánu dohľadu sú jednoznačne dané príslušným zákonom o RTVS.
Igor Gallo je členom Rady RTVS od februára, keď ho parlament spolu s Jozefom Chudíkom a Petrom Kubicom zvolil za členov rady na nasledujúcich šesť rokov. Nahradili dvoch doterajších členov Vladimíra Taliana a Milana Antola, ako aj predsedu Miroslava Kollára, ktorým sa skončilo dvojročné funkčné obdobie.
Rada RTVS má deväť členov, ktorí si menovacie dekréty prevzali vo februári 2011. Potom si žrebovali funkčné obdobie. Dvojročné funkčné obdobie v žrebovaní získali: Miroslav Kollár, Vladimír Talian a Milan Antol, štvorročné: Ildikó Nagyová, Michal Jesenko a Vladimír Slovák a šesťročné: Andrej Miklánek, Dóra Hushegyiová a Martin Kabát.
Za Miklánka, ktorý odišiel do manažmentu, poslanci zvolili Martina Kákoša. Na dvojročné funkčné obdobie sa predsedom rady bez žiadnych protikandidátov stal Miroslav Kollár a podpredsedom Miklánek, ktorého vo funkcii neskôr nahradil Michal Jesenko. V rade sedia traja odborníci z oblasti televízneho vysielania, traja z oblasti rozhlasového vysielania, dvaja z oblasti ekonómie a jeden odborník na oblasť práva. Tretina členov rady sa obmieňa každé dva roky.