- aktualizované 22. februára, 16:02
Odsúdený Juraj Hossu, ktorý si odpykáva deväťročný trest odňatia slobody za zabitie filipínskeho občana Henryho Acordu z roku 2018, ide na slobodu.
O jeho podmienečnom prepustení rozhodol Okresný súd v Trnave. Zároveň mu určil skúšobnú dobu v trvaní sedem rokov, kontrolu technickými prostriedkami na monitorovanie polohy a dohľad probačného úradníka na tri roky, zákaz vychádzania od 21:00 do 5:00 a zákaz požívania alkoholu a iných návykových látok. Hossu opustí Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou ešte v stredu.
Skutok opäť oľutoval
Sudca odsúdenému pripomenul, že akékoľvek porušenie určených povinností by znamenalo návrat do výkonu trestu odňatia slobody. Hossu deklaroval, že po prepustení na slobodu sa zamestná a bude sa venovať svojmu synovi. Skutok, za ktorý bol v roku 2018 odsúdený, opäť oľutoval.
Odsúdený Hossu pre zabitie Filipínca v Bratislave chce ísť na slobodu, súd rozhodne o podmienečnom prepustení
Krajský súd v Bratislave v kauze smrti filipínskeho občana v septembri 2019 vyhovel návrhu prokuratúry a zrušil pôvodné rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I z mája toho roku, ktorý obžalovanému vymeral šesťročný trest a sám uložil Hossuovi trest deväť rokov väzenia. Ten si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.
Zabitie Henryho Acordu
Incident sa odohral v sobotu 26. mája 2018 v skorých ranných hodinách na Obchodnej ulici v Bratislave. Acorda sa vtedy zastal dvoch žien, ktoré obťažoval práve odsúdený Hossu. Ten Acordu napadol, pričom ho kopol do hlavy. Filipínec následne 31. mája 2018 zomrel v nemocnici.
Podľa obžaloby kopnutie na zemi ležiaceho Henryho spôsobilo krvácanie do mozgu, ťažký opuch a následnú mozgovú smrť. Hossu v tejto súvislosti vyjadril ľútosť nad tým, že v inkriminovanom čase bol pod vplyvom alkoholu a liekov na liečenie úzkostnej poruchy.
Podmienečné prepustenie
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) kontaktoval dočasne povereného ministra spravodlivosti Viliama Karasa v súvislosti s preskúmaním možnosti dovolania v prípade zabitia Filipínca Henryho Acordu a dnešného podmienečného prepustenia Juraja Hossa.
„Je to prípad, keď by mal minister spravodlivosti preskúmať možnosti dovolania a následne podať dovolanie, aby Najvyšší súd SR rozhodol, či rozhodnutie o podmienečnom prepustení z výkonu trestu bolo spravodlivé,“ napísal poslanec na sociálnej sieti. Šeliga tvrdí, že nejde o „krvavé oči“, no vzhľadom na citlivosť prípadu, brutalitu skutku a spoločenský dopad je naozaj vhodné, aby sa na celú vec pozrel súd.
Spravodlivosť má byť vykonaná
„Verím, že pán Karas dovolanie podá, pretože spravodlivosť má byť nielen vykonaná, ale má sa aj javiť ako vykonaná,“ uviedol poslanec. Rozhodnutie o podmienečnom prepustení nie je podľa Šeligu automatické, v štýle splnené podmienky sa rovná podmienečnému prepusteniu z výkonu trestu. Dodal, že vždy o tom rozhoduje sudca.
„Musí skúmať všetky podmienky a okolnosti prípadu a nemá povinnosť podmienečne prepustiť. Práve preto považujem za správne, aby sa na prípad pozrel minister spravodlivosti a najvyšší súd,“ vysvetlil.
Minister spravodlivosti Karas dnes pre médiá uviedol, že rešpektuje rozhodnutie súdu a nič iné nikomu inému neprináleží. „Máme tu nezávislé súdnictvo a treba rešpektovať, že sudca pri tomto rozhodnutí zvážil všetky zákonné dôvody a uplatnil riadne trestný zákon tak, ako trestný poriadok umožňuje podmienečné prepustenie,“ uviedol.