Hospodársky rast Európskej únie sa zrýchli, nezamestnanosť klesne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska centrálna banka vpravo a budovy bankovej štvrte vo Frankfurte v Nemecku. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Hospodárstvo eurozóny by podľa jesennej prognózy Európskej komisie (EK) malo v tomto roku posilniť o 0,8 percenta a v budúcom roku o 1,3 percenta. Ekonomika celej Európskej únie by podľa tejto predpovede mala v roku 2024 vzrásť o 0,9 percenta a v budúcom o 1,5 percenta. Prognózu EK zverejnila v piatok na svojej internetovej stránke.

Inflácia klesne

Celková inflácia v eurozóne v tomto roku by sa mala v porovnaní s vlaňajškom znížiť o viac ako polovicu, a to z 5,4 percenta v roku 2023 na 2,4 percenta. V budúcom roku by mala postupne klesnúť na 2,1 percenta, prognózuje Európska komisia.

V rámci celej EÚ Komisia predpokladá ešte výraznejší proces dezinflácie. Celková inflácia v Únii podľa nej klesne v tomto roku na 2,6 percenta z vlaňajších 6,4 percenta a v roku 2025 sa zníži na 2,4 percenta.

Spotreba stúpne

„Keďže kúpna sila miezd sa postupne obnovuje a úrokové sadzby klesajú, spotreba sa bude ďalej zväčšovať. Očakáva sa, že investície sa oživia vďaka silným podnikovým bilanciám, obnoveniu ziskov a zlepšeniu úverových podmienok,“ uviedla EK v jesennej ekonomickej prognóze.

Celkovo Komisia predpokladá, že v budúcnosti bude hospodársky rast poháňať domáci dopyt. Pokiaľ ide o vývoz a dovoz, v budúcom roku podľa predpovede porastú približne rovnakým tempom, čo znamená, že zahraničný obchod bude mať na hospodársky rast neutrálny vplyv.

Nezamestnanosť sa zníži

„Trh práce EÚ sa v prvej polovici roku 2024 vyvíjal dobre a očakáva sa, že zostane silný. Miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v októbri nové historické minimum 5,9 percenta. Za celý rok 2024 bude na úrovni 6,1 percenta a následne sa bude ďalej znižovať, pričom v rokoch 2025 a 2026 klesne na 5,9 percenta,“ predpovedá EK.

Neistota sa však podľa Komisie zvýšila. Dlhotrvajúca ruská vojna proti Ukrajine a zintenzívnený konflikt na Blízkom východe podľa nej podnecujú geopolitické riziká a riziká pre energetickú bezpečnosť. „Ďalšie zvýšenie protekcionistických opatrení zo strany obchodných partnerov by mohlo narušiť svetový obchod, čo by zaťažilo vysoko otvorenú ekonomiku EÚ,“ dodala Európska komisia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať