BRATISLAVA 16. septembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Francois Hollande v piatok v Bratislave vyhlásil, že Francúzsko vo veci európskej obrany vyvinulo veľké úsilie, ale nemôže a nechce zostať v tejto veci osamotené. Francúzsko si podľa Hollanda želá, aby spolu s ním aj Európa mohla zabezpečiť „svoju vlastnú ochranu, svoju vlastnú obranu v rámci NATO s naším americkým partnerom“.
Európa musí byť schopná sa brániť
„Každý si musí uvedomiť, že ak sa Spojené štáty rozhodnú stiahnuť sa, Európa musí byť schopná brániť sa“ vlastnými silami, uviedol Hollande pri príchode na summit EÚ v Bratislave. Hollande označil európsku obranu za výzvu pre Európu. Vyhlásil, že treba hovoriť o tom, či Európa chce ovplyvňovať „osud sveta“, či je schopná brániť sa – najmä pred terorizmom – a či má dostatočné vojenské kapacity.
Francúzske médiá, ktoré o Hollandovom vyhlásení informovali, pripomínajú, že vzhľadom na neexistenciu európskej armády je posilnená vojenská spolupráca členských štátov EÚ jednou z výziev bratislavského summitu. Francúzske médiá tiež uviedli, že Hollande je prvým z európskych politikov, ktorý verejne upozornil na riziko, že po nástupe nového prezidenta do Bieleho domu začiatkom budúceho roka môže dôjsť k zníženiu záujmu USA o obranu Európy, čo vyvoláva znepokojenie v súvislosti s nepredvídateľnosťou Ruska.
Kiska si želá, aby summit odštartoval obnovenie dôvery
Video: Summit vyprázdnil Bratislavu, na ceste sa hral futbal
Bratislavské letisko vybaví v deň summitu EÚ vyše sto letov
Obrazom: Summit lídrov Európskej únie v Bratislave
Počas summitu rozprestreli transparent 'Nepredávajte Európu'
Bratislava hostila summit EÚ, na Slovensku nemal obdobu
Znepokojení sú v prvom rade susedia Ruska
Znepokojení sú v prvom rade bezprostrední susedia Ruska – pobaltské štáty a Poľsko. Podľa webovej stránky spravodajského magazínu L’Express žiadal Hollande v Bratislave aj „nový impulz“ na záchranu európskeho projektu, a to najmä v súvislosti s rozhodnutím britských voličov o vystúpení ich krajiny z EÚ.
Za tri priority tohto projektu označil: bezpečnosť, najmä posilnenie ochrany hraníc; prípravu na budúcnosť investíciami, a to hlavne do počítačových technológií a energetiky; a starostlivosť o mládež. „Toto volám bratislavský plán. Treba (k nemu) ešte cestovný plán a agendu,“ uviedol Hollande a zdôraznil, že Francúzsko a Nemecko prichádzajú na summit so silným posolstvom. Krátko pred Hollandom sa nemecká kancelárka Angela Merkelová v Bratislave vyjadrila, že EÚ je v kritickej situácii.