BRATISLAVA 30. novembra (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po piatykrát navrhuje ukončiť po 29 rokoch od Nežnej revolúcie nespravodlivý a neúctivý stav v demokratickej spoločnosti.
Dnes tí, ktorí roky boli utláčateľmi a prenasledovali osoby, mučili ich a popierali základné ľudské práva, poberajú podľa poslancov OĽaNO vysoké výsluhové dôchodky, a tí, čo trpeli, majú nízke starobné dôchodky.
Novela o protikomunistickom odboji
Preto prichádzajú s návrhom novely zákona o protikomunistickom odboji, ktorým chcú zaviesť plošné zdanenie výsluhových dôchodkov pre bývalých príslušníkov štátnej bezpečnosti a ich zložiek o 50 percent. Ako povedala v piatok na tlačovej besede Predsedníčka výboru pre ľudské práva Anna Verešová, 25 novembra 1989 boli prepustení poslední politickí väzni.
Zo stavby tunela Višňové údajne odchádza talianska firma, za milióny eur neplnila úlohy a termíny
„Ani oni, ani ich rodiny si nemysleli, že ich prenasledovatelia si budú užívať nadštandardné penzie, ktoré sú trojnásobne vyššie ako majú ich obete. Škrtalo ich Poľsko, Maďarsko, Nemecko. Som hrdá, že naše hnutie hovorí o tejto téme a predkladá túto novelu. Ide nám o spravodlivosť pre tých, ktorí trpeli počas komunistického režimu,“ povedala Verešová.
Dcéra politického väzňa a bývalá poslankyňa OĽaNO Jana Šipošová dúfa, že koalícia návrh konečne posunie do druhého čítania. Podľa nej politickí väzni majú nízke dôchodky, pretože v produktívnom veku boli väznení a nemohli zarábať.
Politickí väzni zomierajú
„Môj otec po návrate z väzenia už nemohol pracovať, bol na invalidnom dôchodku,“ povedala Šipošová, ktorá pripomenula, že politickí väzni zomierajú. V treťom štvrťroku 2018 zomrelo 50 bývalých politických väzňov z Konfederácie politických väzňov.
Následne na tlačovej besede prečítala ich mená, pretože si na nich nikto nespomenie. „Prosím, aby nám odpustili, že sme pre nich nevedeli spraviť viac,“ dodala.
Pakt o migrácii treba riešiť bez zbytočných vášní, väčšina poslancov OĽaNO nebude na hlasovaní
Keďže návrh zákona si neberie za cieľ získanie dodatočných prostriedkov do štátneho rozpočtu, ale najmä odstránenie amorálneho a nespravodlivého sociálneho stavu, návrhom zákona sa súčasne priznáva jednorazový finančný príspevok politickým väzňom, ich manželkám, manželom alebo ich vdovám a vdovcom vo výške tisíc eur.
Podieľali sa na popieraní základných práv
„Návrh zákona je koncipovaný tak, že prostredníctvom dane vyberanej zrážkou bude bývalým príslušníkom Štátnej bezpečnosti a jej bezpečnostných zložiek dodatočne strhávaných 50 percent z ich výsluhových dôchodkov. Keďže sa predpokladá, že vysokopostavení príslušníci ŠTB majú dnes priemerné výsluhové dôchodky na úrovni 600 až 700 eur, ich zdanením by sa tak dostali približne na priemernú úroveň starobných dôchodkov v Slovenskej republike,“ priblížili s tým, že návrh zákona nerozlišuje medzi bývalými príslušníkmi Štátnej bezpečnosti podľa dĺžky vykonávanej činnosti, keďže samotná skutočnosť, že sa podieľali na popieraní základných práv a slobôd je rozhodujúca na účely znižovania výsluhových dôchodkov.
„Na druhej strane je potrebné vzdať aspoň morálnu úctu politickým väzňom, ktorí trpeli v dobe neslobody, ako aj ich manželkám a manželom (príp. ich vdovám a vdovcom),“ dodali s tým, že dnes je najvyšší čas na prijatie takejto právnej úpravy, keďže politickí väzni aj z dôvodu podlomeného zdravia, napríklad z nútených prác v uránových baniach, sa dožívajú veľmi nízkeho veku.