BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Asi tri stovky farmárov prišli v stredu pred ministerstvo pôdohospodárstva vyjadriť nespokojnosť s nerovnakými dotačnými podmienkami pre európskych farmárov.
Na konci svojho protestného pochodu vysypali pred budovu zastúpenia Európskej komisie na Slovensku na bratislavských Palisádoch vlečku hnoja. „Kopa hnoja sa vyrovná sľubom Únie, smrdia rovnako,“ skandovali farmári.
Ako povedala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová, napriek tomu, že Únia deklarovala vyrovnanie dotácií medzi novými a starými členskými krajinami do roku 2014, jej sľuby sa nenaplnili.
„Návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ na roky 2014 až 2020, ktorá aj naďalej počíta s nižšími priamymi platbami pre slovenských poľnohospodárov, je toho dôkazom,“ uviedla Patasiová. Poukázala pritom aj na fakt, že aj grécki farmári z Únie dostávajú viac než slovenskí.
Obrazom: Protest farmárov v Bratislave
Minister Jahnátek sa ukázal
Šéf rezortu pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek na začiatku protestu vyšiel z budovy ministerstva, so sľubom zlepšenia podmienok a snahou o dorovnanie dotácií aspoň na úroveň okolitých krajín. Keďže sú európske rokovania o dotáciách v rámci CAP už takmer ukončené, spolu s premiérom Robertom Ficom chce minister pri rokovaniach s Bruselom dosiahnuť, aby v rámci obálky, ktorú Slovensko dostane z európskeho rozpočtu v nasledujúcom sedemročnom období, mohlo Slovensko viac peňazí vyčleniť na priame platby.
Vláda sľúbila väčšie dotácie
Minister Jahnátek napokon z protestu odišiel, podľa jeho slov išiel na Úrad vlády predložiť návrh na zavedenie nulovej dane z predaja z dvora. Pôvodnú zvýhodnenú 6-percentnú sadzbu totiž exminister Zsolt Simon zrušil s tým, že mala skôr populistický ako reálny účinok a naviac bola v rozpore s pravidlami Únie.
Zastupiteľstvo Euróspkej komisie na Slovensku tvrdenia AKS odmieta. Slovensko totiž podľa jeho predstaviteľov žiadny prísľub na dorovnanie priamych platieb na hektár do výšky priemeru EÚ nedostalo. „V prístupovej zmluve bolo zakotvené, že v roku 2013 Slovensko dostane 100 % svojej národnej obálky (388 mil. eur). Toto sa aj v roku 2013 stane skutočnosťou,“ uvádza vo svojom stanovisku zastupiteľstvo EK.
Mali ísť k Smeru, tvrdí SaS
Hnoj mal ísť radšej pred sídlo strany Smer-SD. Na stredajšom tlačovom brífingu to vyhlásil podpredseda strany SaS Ľubomír Galko. Ako dôvod uviedol, že za súčasnú zlú situáciu v slovenskom agrosektore nie je zodpovedná len Európska únia (EÚ) ale aj minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek a vládnuca strana Smer-SD.
.