Hnisavý vred, zlodejina: Opozícia reaguje na zmeny v pilieri

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kaník
Foto: SITA/Juraj Roščák

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Vláda ide podľa poslanca Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) znížením príspevkov do druhého piliera a zvýšením príjmov do štátneho priebežného piliera na tri až päť rokov zakryť hnisavý vred.

Za ten označil priebežný dôchodkový pilier, v ktorom podľa neho už v súčasnosti bez vplyvu zavedenia sporivého piliera chýba 1,9 miliárd eur.

Zásadné zmeny preto podľa bývalého ministra práce a sociálnych vecí treba urobiť práve v štátnom penzijnom systéme. Upozornil pritom na nepriaznivý demografický vývoj, následkom ktorého bude čoraz horší pomer platiteľov odvodov voči poberateľom dôchodkov.

Oslabením systému starobného dôchodkového sporenia sa podľa Kaníka v strednodobom horizonte zhorší situácia v Sociálnej poisťovni, keďže bude musieť na seba prevziať väčšie záväzky pri vyplácaní dôchodkov budúcim penzistom.

„Správate sa ako zlodeji“, vyhlásil Mihál

Mihal
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bude treba vydať viac, ešte viac míňať, čo znamená väčšie ohrozenie, väčší dlh a rýchlejší kolaps,“ povedal k budúcemu vývoju verejných financií. Predložené zmeny podľa neho veľmi negatívne ovplyvnia budúcu životnú úroveň občanov.

Takýto návrh zákona idete schvaľovať v skrátenom konaní,“ upozornil. Smer sa podľa Kaníka bojí občanov, keďže chce tak významné zmeny schvaľovať v letnom, dovolenkovom období. „Správate sa ako zlodeji, ktorí sa zakrádajú v noci a chcú využiť to, že všetci spia,“ dodal Kaník.

Poslanec za SaS Jozef Mihál označil za nehoráznosť to, že strana Smer-SD ide zmeny v dôchodkoch a odvodoch schvaľovať v skrátenom legislatívnom konaní. Ako ďalej uviedol v rozprave, poslanci tak majú málo času pripraviť sa na diskusiu o pripravovaných zmenách.

Neviem o tom, že by Slovensko malo 30 miliónov obyvateľov,“ povedal. Narážal tým na slová premiéra Roberta Fica, že konsolidačné opatrenia sa dotknú 12 % obyvateľov Slovenska. Exminister práce a sociálnych vecí tiež kritizoval vládu za to, že pri predložení návrhu novely zákona závažne porušila legislatívne pravidlá vlády.

Sporiteľ na poslednom mieste

Nagy
Foto: SITA

Súčasná vláda podľa poslanca Józsefa Nagya (Most-Híd) ide oslabením druhého piliera len zachraňovať Sociálnu poisťovňu, pre sporiteľa však nič nerobí.

Uviedol to v parlamentnej rozprave k návrhu zmien v prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Podľa neho navrhované zmeny tvoria vzácny mix dobrých a nešťastných riešení.

Ako dobré riešenia opozičný poslanec uviedol dočasné zvyšovanie dôchodkov o pevnú sumu, či zvyšovanie dôchodkového veku podľa vývoja strednej dĺžky života.

Kritizoval však výrazné oslabenie druhého piliera, či zvyšovanie odvodov pre živnostníkov a dohodárov. Poslanci za Most-Híd podľa Nagya navrhnú, aby parlament vrátil ministrovi práce Jánovi Richterovi legislatívny návrh na dopracovanie.

Hrušovský rokovanie spochybnil

Pavol Hrušovský
Foto: SITA/Diana Černáková

Parlament by mal podľa poslanca Pavla Hrušovského (KDH) požiadať parlamentný ústavnoprávny výbor o stanovisko, či poslanci rokujú o návrhu novely zákona o sociálnom poistení v súlade s rokovacím poriadkom Národnej rady SR.

Podľa neho totiž vznikli právne pochybnosti o tom, či parlament postupuje zákonným spôsobom.

Zákonodárny zbor mal podľa Hrušovského najprv rokovať o skrátenom legislatívnom konaní k návrhu novely zákona a až potom malo nasledovať prvé čítanie k samotnému legislatívnemu návrhu.

Namiesto toho však parlament najskôr otvoril prvé čítanie a až následne začal rokovať o skrátenom konaní. „V tejto Národnej rade som niečo takéto nezažil,“ povedal. Postup Smeru označil za nebezpečný precedens. „Pri tomto procese snáď boli porušené všetky pravidlá, aké mohli,“ povedal poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS).

Blokujete informácie, vyhlásil Matovič

Matovič
Foto: SITA/Marián Peiger

Finančne neudržateľný dôchodkový systém podľa poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) nie je dôvodom na skrátené legislatívne konanie k návrhu novely zákona o sociálnom poistení.

„Je to dôvod na zníženie príspevkov z 9 percent na 4 percentá, ale nie je to dôvod na to, aby sme to robili v skrátenom legislatívnom konaní,“ povedal v rozprave k návrhu na skrátené konanie k zmenám v dôchodkoch a odvodoch.

Ak chce podľa Matoviča vláda získať 40 mil. eur, môže na obdobie od októbra do decembra tohto roka znížiť príspevky do kapitalizačného piliera pod 4 percentá a nemusí pre tieto peniaze schvaľovať zmeny v skrátenom konaní. „Blokujete, aby ľuďom prišli komplexnejšie informácie,“ povedal poslancom Smeru.

Vláda robí chybu

Vláda podľa poslanca Pavla Freša (SDKÚ-DS) robí chybu, keď ide schvaľovať zmeny v dôchodkoch a odvodoch v skrátenom legislatívnom konaní.

„Chcem vás vyzvať, aby ste tento návrh stiahli,“ odkázal vláde pri prerokovávaní skráteného konania k novele zákona o sociálnom poistení.

O takých vážnych veciach by podľa Freša mali poslanci rokovať tak, aby sa k tomu spoločnosť mohla vyjadriť. Upozornil na to, že navrhované zmeny v prvom a druhom dôchodkovom pilieri boli v extrémne skrátenom pripomienkovom konaní.

„Takéto opatrenia prijať za niekoľko hodín, tak nezískajú podporu verejnosti,“ povedal. Podľa neho by malo byť v záujme vlády, aby ľudia rozumeli opatreniam, ktoré ide Smer prijímať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJozef MihálĽudovít Kaník