- aktualizované 13. novembra, 11:40
Na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa v pondelok začalo hlavné pojednávanie s Renátou D. obžalovanou z terorizmu. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry prečítal obžalobu, v ktorej ju obžaloval z obzvlášť závažného zločinu založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, z obzvlášť závažného zločinu vojnového bezprávia a z prečinu ohrozovania mravnej výchovy mládeže.
Podľa obžaloby mala obžalovaná, ktorá sa odsťahovala do Egypta, kde sa vydala a mala dve deti, potom odísť do Sýrie a pôsobiť s manželom aj deťmi v Islamskom štáte (ISIS) od januára 2015 až do februára 2019. Renáta D. uviedla, že sa cíti nevinná a bude vypovedať.
Život v Egypte
Obžalovaná vypovedala o svojom živote najskôr od roku 2004 v Egypte, kde nepracovala, lebo tam ženy nerobia, ale podľa jej slov sa nemala problém prispôsobiť tamojšiemu životu. „Rodina je tam veľmi súdržná, veľmi si pomáhajú,“ popisovala s tým, že život v Egypte bol veľmi šťastný.
Súdny proces so ženou obžalovanou z terorizmu má stanovený termín pojednávania, zatiaľ sú vytýčené tri termíny
Všetko sa zmenilo, keď v roku 2014 jej manžel oznámil, že ide do Sýrie pracovať ako zubný lekár za vyšším zárobkom. Ona ísť nechcela, odhovárala ho celá rodina, ale on odišiel. „Islamský štát mi nikdy nespomínal, on ma oklamal,“ uviedla Renáta D.
Manžel ju zo Sýrie nepustil
Neskôr, keď mala pocit, že je na ťarchu v Egypte, keď deti za otcom plakali, na manželov nátlak odišla aj s deťmi za ním. Keď po živote v Káhire v Gize zistila, ako sa tam žije v malom mestečku, tak sa chcela vrátiť do Egypta, ale manžel ju nepustil a povedal jej, že si zvykne ako ostatné ženy.
Žena obvinená z terorizmu ostane za mrežami, rozhodol o tom Najvyšší súd SR
Vrátiť sa späť nebolo jednoduché a dalo sa to len prostredníctvom pašerákov, ale s rizikom, že ich Kurdi pochytajú. Renáta D. podrobne popísala aj život v Sýrii na území Islamského štátu (ISIS), kde sa podľa nej nijako neangažovala a chcela odísť.
Syn sa hral hru s podrezávaním krku
Počas pobytu v sýrskej Rakke chodil syn obžalovanej aj do školy na dve hodiny denne, ale náboženstvo tam nemali. S manželovými návštevami neprišla do styku, lebo tam boli muži a ženy oddelení.
„Syn určite nepodstúpil nijaký vojenský výcvik a nevedela som o tom, že by mal nejaký kontakt so strelnou zbraňou, že sa učil strieľať,“ povedala Renáta D. a dodala, že sa o tom dozvedela až na Slovensku, kde rovnako prvýkrát videla video, ako jej syn hrá hru s podrezávaním krku, z čoho podľa jej slov nebola šťastná. Obžalovaná tiež konštatovala, že nikdy nevidela manžela so zbraňou.
Prišla svedčiť aj ďalšia žena
Na návrh prokurátora prišla svedčiť žena, ktorá žila so svojím manželom v Sýrii od roku 1985 až do odchodu v roku 2015. Pôsobila tam ako lekárka. Predtým, ako prišli od roku 2010 zmeny, nepokoje a nastúpil Islamský štát, sa tam podľa jej slov žilo dobre.
Po nástupe ISIS musela zmeniť obliekanie, zatvorili niektoré kostoly a podobne. Keď jej v roku 2012 zomrel manžel a v roku 2014 sa zhoršila situácia, tak sa rozhodla odísť na Slovensko, kde sa vrátila v roku 2015. Svedkyňa nemá žiaden vzťah k obžalovanej, prišla len objasniť situáciu, ako sa v Sýrii žilo pred a po nástupe Islamského štátu.
Jedinečný prípad na Slovensku
Podľa prokurátora ÚŠP Petra Kysela ide o prípad jedinečný na Slovensku v tom, že je to doteraz jediný prípad, kde Slovenská republika repatriovala slovenského štátneho občana z území, ktoré boli zasiahnuté teroristickým konfliktom, resp. vojnovým konfliktov v Sýrii a v Iraku.
„Dokazovanie je jedinečné a náročné, pretože my nedokazujeme skutočnosti a dôkazy, ktoré by sme mali k dispozícii priamo na území SR. Boli sme odkázaní na dôkazný materiál, ktorý nám bol poskytnutý zahraničnými partnermi,“ uviedol prokurátor a dodal, že v tomto prípade čerpali informácie, ktoré poskytli organizácie OSN a americká FBI.
Žena obvinená z terorizmu ostane za mrežami, rozhodol o tom Najvyšší súd SR
Určovanie trestnoprávnej zodpovednosti a hlavne výšky sadzby je podľa Kysela komplikované, pretože tá výška sadzby je až na doživotie v súvislosti s vojnovými zločinmi.
„V tomto prípade môžem už teraz uviesť, že je potrebné zvažovať mieru obžalovanej na páchaní trestnej činnosti, ak teda súd uzná, že ide o páchanie trestnej činnosti, a zároveň je treba zvažovať aj okolnosti tohto prípadu. Ani zo strany prokuratúry nebudem zvažovať trest k nejakým obrovským číslam, práve naopak budem zvažovať spodnú hranicu trestnej sadzby ak nie aj k mimoriadnemu znižovaniu,“ objasnil prokurátor.
Obžalovanú Renátu D. na Slovensko dopravili vo februári z Iraku vládnym špeciálom v rámci repatriácie slovenských občanov. Predtým žila v Sýrii, kam prišla z Egypta za svojím manželom, údajným členom teroristickej organizácie ISIS. Na Slovensko dopravili aj dve deti obvinenej – šestnásťročného chlapca a desaťročnú dcéru, pričom chlapec je aktuálne v nápravnovýchovnom zariadení a dcéra v starostlivosti starej mamy. Samotná obvinená je od februára tohto roku vo väzbe.