Henbury žaloby voči mestu stiahnuť neplánuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PKO
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť Henbury Development, ktorá vlastní pozemky pod budovami Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja, stiahnutie žalôb voči mestu neplánuje.

Uviedol to právny zástupca investora Alex Kadela z právnickej kancelárie AK Relevance. Od podania žalôb sa neudialo nič, prvé pojednávanie by malo byť podľa Kadelu za osem až deväť mesiacov.

Spoločnosť Henbury Development podala na mesto tri žaloby – žalobu o určení platnosti právnych úkonov, žalobu o náhradu škody – ušlého zisku vo výške 28 mil. eur a žalobu o zaplatenie 2 349 437,44 eura s príslušenstvom.

Architekt Juraj Benetin na dnešnej tlačovej konferencii investora predstavil tri alternatívy riešenia budúcnosti PKO. Prvá alternatíva vychádza z presného zadania mesta na základe zmluvy o budúcej zmluve, ktorá bola odsúhlasená zastupiteľstvom aj podpísaná. Malo by ísť o mestskú multifunkčnú sálu pre kultúrne aj kongresové využitie s kapacitou približne 1000 návštevníkov.

V druhej alternatíve sa uvažuje o rekonštrukcii PKO so zachovaním stredného traktu. Objekt by mal kapacitu 800 až 1000 osôb na státie a rekonštrukcia by si vyžiadala 5,5 mil. eur. Táto alternatíva však bola vyhodnotená ako kapacitne nedostačujúca. Tretia alternatíva zodpovedá požiadavke o navýšení kapacít v maximálnej možnej miere, a to pre 2 500 ľudí. Výstavba takéhoto objektu by stála 30 mil. eur.

Podľa riaditeľa spoločnosti Henbury Development Jána Krnáča však do dnešného dňa nie je jasné, akú kapacitu mesto chce, preto sa investor snaží vytvárať alternatívy. Architekt Benetin si myslí, že ak mesto hovorí o alternatíve rekonštrukcie PKO, tak by malo konkrétne povedať, ako by mala rekonštrukcia vyzerať.

Mesto chce za pozemky pod PKO investorovi ponúknuť pozemky pod budovami Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktoré sú dnes vo vlastníctve štátu. „Ak si mesto vysporiada veci so štátom, potom sa budeme zaoberať touto alternatívou, je veľmi predčasné sa touto otázkou zaoberať,“ uviedol Krnáč.

Riaditeľ spoločnosti Henbury Development tiež uviedol, že súčasný primátor Bratislavy Milan Ftáčnik spolu s poslancom Jánom Budajom ešte v roku 2008 hlasovali za začatie procesu výstavby projektu River Park II pri obstarávaní zmien a doplnkov územného plánu.

Krnáč zhodnotil aj výsledky verejného prieskumu

Ten pre mesto zaobstarala agentúra Focus. Podľa neho bol prieskum pripravený na objednávku. Postup kladených otázok a forma telefonického prieskumu sú podľa neho minimálne tendenčné.

Napriek tomu skonštatoval, že viac ako 50 percent Bratislavčanov je aspoň za čiastočné zbúranie PKO, až 80 percent obyvateľov považuje za dôležité také riešenie, ktoré čo najmenej zaťaží rozpočet a viac ako 77 percent respondentov požaduje, aby sa situácia okolo PKO riešila dohodou medzi investorom a mestom. Krnáč skonštatoval, že mesto za posledný polrok neurobilo jediný ústretový a reálny krok vedúci k vyriešeniu situácie okolo PKO.

Ftáčnik nepodporil výstavbu River Parku II, tvrdí Andrassy

Hlasovanie poslancov o obstarávaní zmien a doplnkov územného plánu mesta v žiadnom prípade nie je možné spájať s realizáciou akéhokoľvek investičného zámeru na území hlavného mesta. Hovorca primátora Ľubomír Andrassy tak reagoval na vyhlásenie riaditeľa spoločnosti Henbury Development Jána Krnáča, že súčasný primátor Bratislavy Milan Ftáčnik spolu s poslancom Jánom Budajom ešte v roku 2008 hlasovali za začatie procesu výstavby projektu River Park II pri obstarávaní zmien a doplnkov územného plánu.

Zástupca spoločnosti Henbury tak svojimi vyhláseniami podľa Andrassyho buď tendenčne alebo nevedome zavádza spoločnosť. Mesto sa so spoločnosťou nevie dohodnúť na budúcej podobe nábrežia Dunaja a Parku kultúry a oddychu.

Podľa Andrassyho bol primátor proti predaju pozemkov na Dunajskom nábreží, nikdy nesúhlasil s búraním Parku kultúry a oddychu a taktiež svojím hlasom nepodporil výstavbu projektu River Park II. Krnáč zhodnotil aj výsledky verejného prieskumu, ktorý pre mesto zaobstarala agentúra Focus. Podľa neho bol prieskum pripravený na objednávku. Postup kladených otázok a forma telefonického prieskumu sú podľa neho minimálne tendenčné.

Ako uviedol Andrassy, spoločnosť Henbury nevyužila dva mesiace trvajúcu verejnú diskusiu s Bratislavčanmi a podobe Dunajského nábrežia a vďaka odmietnutiu tejto diskusie dnes prekrýva svoj „ignorantský postoj k Bratislavčanom tendenčnými a zavádzajúcimi vyhláseniami“. Poslanci mestského zastupiteľstva získali závery z verejnej diskusie ako podklad pre ich rozhodnutie. Spochybňovanie výsledkov prieskumu je podľa Andrassyho spochybňovaním práva Bratislavčanov vyjadriť sa k zásadným otázkam v živote samosprávy.

Mesto chce za pozemky pod PKO investorovi ponúknuť pozemky pod budovami Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ktoré sú dnes vo vlastníctve štátu. „Ak si mesto vysporiada veci so štátom, potom sa budeme zaoberať touto alternatívou, je veľmi predčasné sa touto otázkou zaoberať,“ uviedol Krnáč. Ako pre agentúru SITA uviedla Tatiana Šimková z Výskumného ústavu vodného hospodárstva, ústav vykonáva mnoho činností, ktoré mu vyplývajú zo zákonov a činností, k plneniu ktorých sa zaviazal pri vstupe do EÚ, a aj činností, vykonávaním ktorých je viazaný viacerými medzištátnymi či medzinárodnými zmluvami a dohodami.

S presťahovaním ústavu sa preto podľa nej spája množstvo otázok, napr. s akými nákladmi by sa spájalo presťahovanie ústavu, aké ďalšie technické i technologické aspekty by s tým súviseli a či by „odtrhnutím“ od Dunaja vôbec zostal funkčný. Výskumný ústav vodného hospodárstva, zaoberajúci sa vodou vo všetkých jej aspektoch a súvislostiach, by podľa Šimkovej mohol prípadne mal byť prirodzenou, logickou a peknou súčasťou River Parku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír AndrassyMilan Ftáčnik
Firmy a inštitúcie PKO