Minister financií Eduard Heger vo štvrtok 21. januára schválil mimoriadne rozpočtové opatrenie a rozhodol o uvoľnení sumy 50 miliónov eur na kompenzáciu nájmov. Ešte v stredu pritom minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že práve pre absenciu uvedeného opatrenia viazne poskytovanie dotácií.
„Rezort hospodárstva žiadosť o financie doručil ministerstvu financií 5. januára 2021. Ministerstvo preto zdroje muselo operatívne nájsť a uvoľniť ich nad rámec rozpočtu na rok 2021,“ objasnil rezort financií s tým, že v súvislosti s pandémiou doteraz schválil desiatky rozpočtových opatrení pre viacero rezortov.
Nárok na pomoc sa rozšíril
Podniky môžu o pomoc v rámci druhej vlny žiadať od 16. decembra 2020. Na získanie dotácie majú čas do konca marca. Nárok na pomoc majú po novom nielen podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Na podnikateľov čakajú ďalšie zmeny, faktúry z každej transakcie či informovanie finančnej správy
Kým v rámci prvej vlny bol jednou z podmienok získania dotácie vznik nájomného vzťahu pred 1. februárom 2020, po novom sa tento dátum posúva na 1. augusta 2020.
Žiadať treba cez prenajímateľa
Podobne ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa.
Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania. V rámci prvej vlny vyplatil rezort hospodárstva 19 359 žiadostí v celkovej výške takmer 40 miliónov eur.