PEKING 29. októbra (WEBNOVINY) – Pondelňajšia udalosť na pekinskom Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men kuang-čchang), kde osobné auto vošlo medzi chodcov a po náraze do zábradlia zhorelo, podľa čínskych orgánov nemusela byť nehodou, ale samovražedným útokom spáchaným trojicou mužov pochádzajúcich z ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang.
Tvrdia to nemenované zdroje tlačovej agentúry Reuters blízke vyšetrovaniu. Vodič a dvaja spolujazdci, ktorí okrem seba zabili aj dvoch turistov a ďalších 38 ľudí zranili, údajne „z miesta neplánovali utiecť“ a vozidlo mohli podpáliť úmyselne.
Citované zdroje osoby v aute neoznačili výslovne za Ujgurov, polícia však po incidente začala v Pekingu prehľadávať hotely a vozidlá v rámci pátrania po dvoch podozrivých osobách zo Sin-ťiangu.
Moslimská menšina žijúca na severozápade Číny býva spájaná so separatizmom a náboženským extrémizmom, súvisiace nepokoje sa však doteraz nikdy neprejavili priamo v Pekingu a takisto nie je známe, že by niekedy spáchali samovražedný útok. Štátne médiá informujú o pondelňajšej udalosti len veľmi stručne a oficiálne miesta sa k vyšetrovaniu zatiaľ nevyjadrili. Používatelia čínskych sociálnych sietí predtým špekulovali, že vznietenie auta mohlo byť aktom samoupálenia, čo sa v posledných rokoch rozmohlo medzi Tibeťanmi sťažujúcimi si na útlak zo strany Pekingu.
Obrazom: Požiar auta v centre Pekingu
Džíp skončil na chodníku pri vstupe do Zakázaného mesta, niekdajšieho sídla čínskych cisárov, pričom okrem vodiča a dvoch spolujazdcov zahynula i žena pochádzajúca z Filipín a ďalší turista z čínskej provincie Kuang-tung. Polícia tiež informovala, že medzi zranenými sú traja Filipínci a jeden Japonec. Podľa predošlého vyhlásenia vozidlo zranilo „mnoho turistov a policajtov“, ktorých museli rozviezť do okolitých nemocníc. Polícia sa po incidente snažila zabrániť fotografovaniu horiaceho vraku a okrem iného nechala uzavrieť najbližšiu stanicu metra.
Námestie nebeského pokoja, ktoré bolo v roku 1989 dejiskom krvavo potlačených protestov, podlieha prísnemu bezpečnostnému režimu, čo zodpovedá jeho významu ako symbolu štátnej moci. Priestranstvo totiž lemujú sídla významných štátnych inštitúcií a nachádza sa na ňom aj mauzóleum zakladateľa Čínskej ľudovej republiky Maa Ce-tunga. Paláce Zakázaného mesta navštevuje ročne okolo 14 miliónov ľudí.
https://www.youtube.com/watch?v=werZo4j6bT8