BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa v decembri spomalilo aj podľa jednotnej európskej metodiky.
Ako informoval Štatistický úrad SR, inflácia meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (HICP) dosiahla v poslednom mesiaci vlaňajška 4,6 %, čo znamenalo spomalenie z novembrových 4,8 %. V novembri pritom ceny rástli najrýchlejšie od augusta 2006. Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak k decembru dosiahla 4,1 %, čo znamenalo medzimesačný nárast o 0,3 percentuálneho bodu. Medzimesačne v decembri oproti novembru ceny stúpli o 0,1 %.
Spomaľovanie rastu cien bude pokračovať„Priemerný medziročný rast cien na Slovensku za celý rok 2011 bol v súlade s trendom v eurozóne a v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zrýchlil,“ konštatovala na margo zverejnených údajov Národná banka Slovenska (NBS). Priemerná inflácia za rok 2010 totiž dosiahla iba 0,7 %. Zrýchlenie dynamiky inflácie tak bolo v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny rýchlejšie. „Tento vývoj bol výsledkom kombinácie vyšších váh energií a potravín v spotrebnom koši, spôsobu regulácie cien energií, ako aj zavedenia konsolidačných opatrení,“ dodáva centrálna banka s tým, že konsolidačné opatrenia, najmä zvyšovanie daní a zavádzanie rôznych poplatkov, prispeli k zvýšeniu inflácie do výšky 1 percentuálneho bodu.
Spomaľovanie rastu cien by však podľa centrálnej banky malo pokračovať už v januári tohto roka. „V januári je možné očakávať spomalenie medziročnej inflácie k úrovni 4 %. Ceny potravín by mali pokračovať v spomaľovaní medziročného rastu v dôsledku vývoja cien agrokomodít. V medziročnej dynamike spotrebiteľských cien odznie aj vplyv zvýšenia nepriamych daní a zavedenia rôznych poplatkov,“ uvádza sa v komentári centrálnej banky.
Medziročne najviac zdražela doprava
Najvyšší medziročný rast v decembri vykázali ceny v doprave o 10,3 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív nasledovali s rastom o 8,2 %. Vyšší rast ako celková inflácia zaznamenali v decembri ešte ceny vzdelávania, ktoré stúpli o 5,9 %, zdravotníctva o 5,2 % a alkoholických nápojov a tabaku o 4,7 %.
Medziročne vyššie však boli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 4,6 %, potravín a nealkoholických nápojov o 4,1 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 3,6 %, odevov a obuvi o 2,1 % a pôšt a telekomunikácií o 0,5 %. Ceny nábytku a vybavenia domácnosti sa medziročne nezmenili. Poklesli len ceny rekreácie a kultúry o 0,2 %.
Medzimesačne rástli ceny alkoholu
V medzimesačnom porovnaní najrýchlejšie v decembri oproti novembru rástli ceny alkoholu a tabaku, a to o 0,6 %. Nasledovali ceny rozličných tovarov a služieb s rastom o 0,3 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a zdravotníctva zhodne o 0,1 %. Na druhej strane zhodne o 0,1 % poklesli ceny potravín a nealkoholických nápojov, odevov a obuvi a rekreácie a kultúry. Ceny ostatných tovarov a služieb sa oproti novembru nezmenili.
V roku 2010 dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali. Vlani sa vyššia inflácia očakávala. Pôvodne ceny totiž ťahal aj oživujúci sa dopyt a svoje pridal aj konsolidačný balík vlády a tiež rast cien energií.
Očakávaný slabší hospodársky rast v roku 2012 by však mal mať vplyv aj na spomalenie dynamiky rastu cien. Národná banka Slovenska napríklad v decembri znížila odhad harmonizovanej inflácie pre rok 2012 o 0,2 percentuálneho bodu na 2,8 %. Prorastovo by na infláciu v tomto roku mohli vplývať prípadné ďalšie konsolidačné opatrenia.