BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin nevystúpi v rozprave k Programovému vyhláseniu vlády. Vystúpenie Harabina v pléne podporilo 58 zo 134 prítomných poslancov. Za možnosť príhovoru predsedu Najvyššieho súdu v Národnej rade hlasovali poslanci opozičného Smeru-SD a SNS, proti boli alebo sa zdržali koaliční zákonodarcovia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd.
Harabin dva týždne odmieta kontrolu rezortu financií na Najvyššom súde SR. Najprv tvrdil, že kontrolórov nepustil na súd preto, lebo prišli v iný deň, než bol uvedený v poverení, i keď o zmenu termínu ich požiadal práve Najvyšší súd. Harabin vtedy hovoril, že keď prídu Miklošovi kontrolóri so správnym poverením, môžu kontrolovať. O pár dní neskôr Harabin vládny audit z ministerstva financií začal odmietať úplne, podľa neho právomoc kontrolovať NS SR má iba Najvyšší kontrolný úrad. Ministerstvo financií kontrolovalo efektívnosť a zákonnosť nakladania s peniazmi daňových poplatníkov na Najvyššom súde SR počas vlády Roberta Fica v rokoch 2007 a 2009. Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková vysvetlila, že na ÚS SR majú každý rok kontrolu aj z ministerstva financií, aj z NKÚ. Aj podľa ombudsmana Pavla Kandráča má ministerstvo financií právo kontrolovať hospodárenie Najvyššieho súdu SR. Minister financií Ivan Mikloš už rozhodol udeliť pokuty pre inštitúciu Najvyššieho súdu vo výške 33-tisíc eur a tisíc eur pre predsedu
Najvyšší súd podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie v súvislosti so snahou ministra financií vykonať nezákonný vládny audit na Najvyššom súde SR.
Predseda Súdnej rady SR Harabin požiadal prezidenta Európskej siete súdnych rád Johna Thomasa o stanovisko k vládnym návrhom novely Ústavy SR a novely zákona o Súdnej rade SR. V súčasnosti súhlas na trestné stíhanie sudcu dáva Ústavný súd SR, ktorý pri rozhodovaní o takýchto žiadostiach skúma, či je splnená nevyhnutná podmienka udelenia súhlasu na trestné stíhanie. „Tento kontrolný mechanizmus dáva sudcovi dostatočnú ochranu pred krivým obvinením a svojvôľou policajných orgánov, o ktorých návrhoch sudca rozhoduje,“ zdôraznil v liste Harabin. „Ak by bol schválený vládou predkladaný model, mohol by ktorýkoľvek policajný vyšetrovateľ aj na najnižšej úrovni začať kedykoľvek trestne stíhať sudcu,“ dodáva Harabin, podľa ktorého by sa tak vylúčil kontrolný mechanizmus, ktorého nezávislým garantom je jedine ústavný súd. Minister spravodlivosti by mohol okamžite sudcovi pozastaviť výkon funkcie sudcu.
Vládna koalícia naopak hovorí, že poslanci a sudcovia majú požívať imunitu len v súvislosti so svojou prácou, inak by nemali mať oproti bežným občanom akékoľvek výhody.
SITA