BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – Sudcovská rada Najvyššieho súdu SR navrhla súčasného predsedu súdu Štefana Harabina ako kandidáta do nadchádzajúcich volieb predsedu súdu. Agentúre SITA nomináciu potvrdila kancelária predsedu NS SR.
V utorok ho rada navrhla a návrh schválili všetci prítomní, potvrdila kancelária NS SR. „Navrhnutý kandidát s kandidatúrou vyjadril písomný súhlas,“ dodala kancelária predsedu najvyššieho súdu. Harabin ako predseda Súdnej rady SR voľby vyhlásil na 19. mája.
Kancelária súdnej rady ešte v utorok ráno uviedla agentúre SITA, že jej nebol predložený žiadny návrh kandidáta. Ak počas utorňajšieho dňa nepodal nikto iný návrh kandidáta, tak Harabin zatiaľ nemá vo voľbách súpera.
Smer odmietol kapacity, na ústavný súd posiela štvrtú ligu
Harabin vyhlásil dátum voľby predsedu Najvyššieho súdu SR
Sudcovia rozhodnú o Harabinovi
Združenie sudcov Slovenska bude v stredu na celoslovenskom zasadnutí rozhodovať aj tom, či navrhne Štefana Harabina na post predsedu Najvyššieho súdu SR. „Budem odpovedať na tieto otázky potom, keď sa rozhodneme, či túto kandidatúru alebo dôveru pán Harabin od nás dostane ako od sudcov,“ odpovedala v utorok médiám prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska na otázku, či Harabin podľa nej polarizuje justíciu.
Oprávnených osôb, ktorí môžu navrhovať kandidáta na predsedu najvyššieho súdu, je podľa jej slov veľmi veľa, takže určite predpokladá aj ďalších kandidátov ako iba Harabina. Bystrianska nekonkretizovala, či by podľa nej terajší šéf najvyššieho súdu mal pokračovať vo funkcii.
„Mala by tu byť určitá kontinuita. Ale možno príde niekto s novými nápadmi alebo s novými myšlienkami, ktoré oslovia členov súdnej rady, pretože je čo riešiť v súdnictve,“ konštatovala. Šancu na zvolenie za predsedu NS SR majú podľa jej slov aj ďalší sudcovia, nielen Štefan Harabin. Združenie bude svojho nominanta vyberať podľa toho, kto a ako presadzuje záujmy sudcov.
ZSS bude v stredu rokovať aj o návrhu ústavného zákona o zmenách v justícii predloženého poslancami Smeru-SD a KDH. Sudcovia prediskutujú aj ďalšie problémy, ktoré trápia justíciu. „Hovoríme o nedostatku rozpočtu v súdnictve, hovoríme, že nevieme garantovať výkon súdnictva a poskytnúť spravodlivé súdne rozhodnutie. To sú fenomény, ktoré rezonujú v Európe, ktoré trápia aj sudcov,“ uzavrela Bystrianska.
Žitňanská vyzvala Boreca, aby vybral dobrého kandidáta
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) hovorí, že ju rozhodnutie Harabina nenahnevalo a čakala ho. Nie je podľa nej podstatné, že kandiduje, ale kto budú ďalší uchádzači. „Skôr ma nahnevá, keď všetci tí, čo majú možnosť navrhnúť iného dôveryhodného kandidáta, tak neurobia.“ Ministra spravodlivosti Tomáša Boreca Žitňanská vyzvala, aby vybral dobrého kandidáta.
„Keď sa tak rozhodol, tak sa rozhodol,“ hovorí poslanec za Smer Anton Martvoň. Vraví, že je každého právo kandidovať a jemu to zostáva len rešpektovať.
Premiér a neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico (Smer-SD) počas predvolebnej kampane viackrát povedal, že by neodporučil Štefanovi Harabinovi znovu kandidovať na funkciu predsedu Najvyššieho súdu SR. „Je objektívny fakt, že predseda najvyššieho súdu rozdeľuje súdnictvo. Preto ak by sa mňa opýtal pán Harabin, či by som mu odporúčal, aby kandidoval na predsedu najvyššieho súdu, tak by som mu povedal, aby nekandidoval, že mu to neodporúčam,“ povedal Fico 22. marca v diskusnom dueli Rozhlasu a televízie Slovenska k prezidentským voľbám.
Vymenovať šéfa najvyššieho súdu môže ešte prezident Gašparovič
Písomný súhlas s kandidatúrou je podmienkou na zaradenie prihlášky do výberového konania. Harabin ho vyhlásil ako predseda Súdnej rady na 19. mája. Uzávierku prihlášok určil na 28. apríla. Návrh kandidáta musí obsahovať okrem mena kandidáta aj dátum jeho ustanovenia do funkcie sudcu a dátum jeho pridelenia alebo preloženia na najvyšší súd. Vyžaduje sa tiež podpísaný súhlas kandidáta s kandidatúrou. Návrh kandidáta sa doručuje predsedovi súdnej rady. Predsedu najvyššieho súdu volí súdna rada na verejnom zasadnutí.
V prípade zvolenia nového predsedu súdu môže o jeho vymenovaní ešte rozhodovať dosluhujúci prezident Ivan Gašparovič. Ten Harabina v roku 2009 vymenoval do 24 hodín. Nový prezident Andrej Kiska, ktorý nastupuje do úradu 15. júna, už avizoval, že by Harabina vetoval.
Päťročné funkčné obdobie na poste šéfa najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi vyprší 22. júna. Zákon mu stanovuje len to, že voľby predsedu musí vyhlásiť najneskôr 45 dní pred ich konaním. Harabin sa dlhodobo vyhýbal odpovedi na otázku, či bude alebo nebude vo voľbách znova kandidovať. Argumentoval, že má veľa práce s vedením súdu a touto otázkou sa nezaoberal. Kandidatúru by podľa ostatných vyjadrení zvažoval len v prípade, keby ho vo funkcii chceli sudcovia. „To ešte neznamená, že sa tak rozhodnem,“ povedal 31. marca cez prestávku v rokovaní súdnej rady.
Harabin nepomáha zvýšiť dôveru v súdnictvo
Združenie VIA IURIS na margo ohlásenej opätovnej kandidatúry Štefana Harabina na post predsedu Najvyššieho súdu SR poukazuje na to, že Harabin podľa prieskumu nepomáha zvýšiť dôveru verejnosti v slovenské súdnictvo. Mnohé jeho konania a vyjadrenia považuje VIA IURIS za rozporné so štandardami správania sa sudcu a za neprijateľné.
Štefan Harabin zlyháva vo svojej povinnosti upevňovať vieru ľudí v bezúhonnosť justície a prispievať k dôstojnosti sudcovského stavu. „Hlava justície udáva jej tón – je dôležité, aby nový predseda najvyššieho súdu pomohol zmeniť slovenskú justíciu k lepšiemu,“ zdôraznila spolupracujúca advokátka VIA IURIS Zuzana Čaputová.
Vo svojom vyhlásení sa VIA IURIS odvoláva na prieskum, ktorý v roku 2013 pre združenie urobila agentúra FOCUS. Podľa jeho výsledkov prispieva Štefan Harabin k nedôveryhodnosti slovenského súdnictva. Viac ako polovica respondentov (58 percent) totiž vyjadrila súhlas s názorom, že predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin prispieva skôr k nedôveryhodnosti súdnictva na Slovensku.
Európska sieť súdnych rád stanovila požiadavky, ktoré by mal spĺňať každý sudca. „Malo by byť samozrejmosťou, že európske požiadavky na sudcu musí spĺňať aj predseda Najvyššieho súdu SR. Preto je nevyhnutné, aby sa ním stal človek, ktorý bude mať charakter a morálnu integritu. Okrem znalosti práva by mal mať napríklad aj pokoru a schopnosť počúvať druhých,“ uviedla Čaputová.
VIA IURIS sa zasadzuje za dobrú voľbu hlavy slovenskej justície. V marci odštartovala kampaň Za dobrú voľbu predsedu NS SR – spustením webovej stránky www.zadobruvolbu.sk. Tá obsahuje aj výzvu Súdnej rade SR, aby zvolila dobrého predsedu alebo predsedníčku najvyššieho súdu. Výzvu s podpismi verejnosti pošlú členom súdnej rady, ktorí budú 19. mája voliť predsedu Najvyššieho súdu SR.