BERLÍN 23. augusta (WEBNOVINY) – Grécko situáciu zvládne, aj keď dostane ďalšiu tranžu z úverového programu od medzinárodných veriteľov neskôr ako v októbri.
Ak by však peniaze nedostalo vôbec, bolo by na mizine. Povedal to v stredu tamojší premiér Antónis Samarás po tom, ako začal rokovania s partnermi z eurozóny o dodatočnom čase na splnenie podmienok mimoriadnej pomoci.
„Teoreticky by sme ten čas mohli preklenúť. Ak však tranžu nedostaneme vôbec, Grécko bude na mizine,“ povedal v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
Ďalej povedal, že osobne garantuje, že Nemecko a ďalšie veriteľské krajiny dostanú svoje peniaze späť.
„Nemci dostanú svoje peniaze späť. Osobne to garantujem. A tiež všetci ostatní dostanú svoje peniaze. Plne splatíme naše záväzky,“ uviedol. Grécky premiér v stredu rokoval so šéfom skupiny ministrov financií eurozóny Jeanom-Claudeom Junckerom.
Rozhodnutie o tom, či Grécko dostane viac času na splnenie úsporných opatrení, bude závisieť od správy o pokroku pri plnení podmienok finančnej pomoci, ktorú vypracujú zástupcovia medzinárodných veriteľov. Vyhlásil to v stredu šéf skupiny ministrov financií Jean-Claude Juncker po rozhovoroch s gréckym premiérom Antónisom Samarásom.
Loptu majú Gréci
„Musím zdôrazniť, že to bude závisieť na zisteniach trojky a musíme diskutovať o dĺžke obdobia a ďalších okolnostiach,“ povedal Juncker. Grécko vyzval k uskutočneniu rozpočtových škrtov a varoval, že krajina má „poslednú šancu“ vyhnúť sa bankrotu.
Šéf skupiny ministrov financií eurozóny v Aténach zdôraznil, že dôveryhodná stratégia znižovanie deficitu verejných financií je nevyhnutnou podmienkou pre uvoľnenie ďalšej časti finančnej pomoci.
„Lopta je na gréckej strane. Je to vlastne posledná šanca a grécki občania by to mali vedieť,“ povedal Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s gréckym premiérom.
Atény chcú ďalšie dva roky
Juncker je najvplyvnejším európskym politikom, ktorý Atény od júnových parlamentných volieb navštívil. Grécky premiér Samarás bude tento týždeň ešte rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom.
V rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci sa Grécko zaviazalo znížiť v rokoch 2013 a 2014 rozpočtové výdavky o zhruba 11,5 mld. eur.
Podľa medializovaných informácií chce Samarás partnerov na rokovaniach v Berlíne a Paríži presvedčiť, aby súhlasili s predlžením lehoty na dosiahnutie rozpočtových cieľov o dva roky.
Premiér pripúšťa speňaženie neobývaných ostrovov
Premiér Samaras, ktorý od európskych partnerov chce dodatočný čas na splnenie podmienok dvoch balíkov mimoriadnej pomoci, sľúbil urýchlenie štrukturálnych reforiem, napríklad zmeny na trhu práce a predaj štátneho majetku.
V rozhovore, ktorý vo štvrtok zverejnil francúzsky denník Le Monde, Samaras uviedol, že na tvorbu príjmov by sa mohli využiť aj neobývané grécke ostrovy. Reagoval tak na dlhodobé požiadavky zo strany niektorých gréckych poslancov, aby krajina predala svoje ostrovy.
„Za podmienky, že to nebude znamenať problém v oblasti národnej bezpečnosti, niektoré ostrovy by sa mohli komerčne využiť,“ citoval denník gréckeho premiéra.
„Nešlo by o zbavenie sa týchto ostrovov, ale o transformáciu nevyužívaného územia na kapitál, ktorý by mohol generovať príjmy, za slušnú cenu,“ povedal Samaras. Informovala o tom na svojej internetovej stránke agentúra Bloomberg.