GP podala obžalobu v kauze týrania muža v dielni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mišíková
Eva Mišíková, zástupkyňa riaditeľa odboru osobitného určenia. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Zástupkyňa riaditeľa odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry Eva Mišíková podala na Okresný súd v Trenčíne obžalobu v kauze videozáznamu týraného chlapca v autodielni v Trenčíne. Obvinení sú štyria ľudia – Martin K., Marián P., Róbert K. a Emília K. Stíhajú ich podľa paragrafu pozbavenie osobnej slobody, ale v prísnejšej právnej kvalifikácii. „Pretože skutok bol spáchaný obzvlášť surovým a trýznivým spôsobom,“ vysvetlila Mišíková na tlačovej besede a dodala, že sú obvinení aj z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.

Podľa obžaloby 19. júna 2009 zistila majiteľka penziónu v Zamarovciach Emília K., že skoro ráno sa tam niekto vlámal a ukradol trezor. Podala teda trestné oznámenie na polícii, pričom už tam uviedla aj s ďalším dnes obvineným Martinom K., že vedia, kto je páchateľ. „Za hlavného páchateľa považovali Rudolfa K., ktorý je bratom ďalšieho z obvinených,“ uviedla Mišíková a dodala, že to bolo motívom, aby dosiahli jeho priznanie k spomínanej krádeži vlámaním a prípadne povedal, kto sa na ňom ešte zúčastnil. Už poobede využili súrodenecký vzťah medzi poškodeným a obvineným Róbertom K., cez ktorého ho vylákali do penziónu. V reštaurácii mu Martin K. povedal, že sa s ním chce rozprávať bez svedkov, vyzval ho, aby išiel s ním do dielne v garáži. Tam sa ho pýtal, s kým penzión vykradol, ale poškodený povedal, že vo vlámaní prsty nemá.

Už pred ich príchodom boli v dielni pripravené „pomôcky“, ktorými sa dopustili podľa Mišíkovej veľmi brutálneho násilia. Maroš P. s Martinom K. podľa obžaloby poškodeného priviazali na zdvihák áut a okolo hlavy mu omotali mikinu. „Naviac mu Martin K. oblepil celú hlavu lepiacou páskou,“ poznamenala Mišíková a dodala, že rovnakým spôsobom mu zviazali nohy. „Zostal rozpažený visieť na tomto zariadení“.

Rovnako dopredu bola pripravená videokamera, ktorou si nasledujúcu udalosť nahrali. Pripravili aj zariadenie na prehrávanie hlasnej hudby, aby okolie nepočulo prípadné zvuky. „Až potom, keď bolo jasné, že pod vplyvom fyzického násilia sa prizná, tak vtedy dával obvinený Martin K. ďalšiemu obvinenému pokyny, aby stíšil hudbu,“ vysvetlila. Mladíka viackrát kopol nohou do tváre, fackoval ho a vyhrážal sa mu mučením elektrinou. Trvalo to asi hodinu, potom sa chlapec priznal. Martin K. potom zavolal svoju matku Emíliu K. a brata poškodeného a opakovane ho prinútil zopakovať priznanie. Podľa Mišíkovej potom urobili také opatrenia, aby pred príchodom polície nebolo vidieť, že Rudolf K. má poškodené oblečenie a že ho mučili. Odovzdali ho policajtom s tým, že vie aj mená ďalších vlamačov.

Rudolf K. počas policajného výsluchu neuviedol seba ako vlamača, ale po udalosti v garáži povedal mená iných údajných páchateľov. Neskôr počas vyšetrovania vysvetlil, že to bolo účelovo vymyslené. Policajt ho po prvom výsluchu prepustil, o čom sa dozvedel jeho brat a cez neho dvaja ďalší obvinení. Róbert K. im umožnil vstup do domu, kde býval s rodičmi a bratom, teda poškodeným. „Keď ho vyzvali, aby s nimi išiel von, do penziónu, čo odmietol, tak ho obvinení proti jeho vôli a vôli jeho matky prinútili nasadnúť do motorového vozidla,“ uviedla Mišíková. Znova ho odviezli na miesto mučenia. Z obavy nekládol žiadny odpor a na ich nátlak odišiel v ich sprievode na políciu a priznal sa k vlámaniu.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Mišíková
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR