GOGOLA: Chceme vedieť názor nového ministra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Les, príroda
Foto: SITA/Michal Burza

BANSKÁ BYSTRICA 16. júna (WEBNOVINY) – Či zamestnanci riaditeľstva štátneho podniku Lesy SR konali správne, keď vlani v júni upozornili premiéra a ministra pôdohospodárstva na podozrenia z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom štátnych lesov a následne v tejto veci podali aj trestné oznámenie, sa jeden z členov tejto zamestnaneckej iniciatívy Peter Gogola pýta budúceho ministra pôdohospodárstva v dnes zverejnenom otvorenom liste. Doteraz totiž títo zamestnanci, nazvaní bývalým ministrom pôdohospodárstva ako „skupinka proti neporiadku“, nedostali od vedenia podniku ani ministra na túto otázku odpoveď, ku koncu minulého roka však dostali od podniku výpovede.

„Nepíšem Vám preto, aby som si sťažoval. Stále čakáme odpoveď na otázku, na ktorú Váš predchodca nemohol, nechcel alebo nevedel odpovedať: či sme konali správne, alebo nie. Ak bolo poukázanie na šafárenie v štátnych lesoch skutkom, ktorý protirečí dobrým mravom, odsúdeniahodným činom, protizákonným aktom alebo „bonzáctvom“, ktoré poškodilo dobré meno štátneho podniku Lesy SR, tak Vás žiadam, aby ste naše konanie jasne a zreteľne odsúdili,“ uvádza Gogola. Budúceho ministra ďalej vyzýva, aby, ak sa domnieva, že ich konanie bolo prejavom zamestnaneckej lojality či občianskej statočnosti, to povedal nahlas. „Nie kvôli nám. Kvôli všetkým slušným lesníkom. Kvôli ľuďom, ktorí potrebujú vedieť, či sa oplatí „nasadzovať krk“ za veci verejné,“ dodáva Gogola.

Otvorený list, ktorým pracovníci Lesov SR pred rokom upozornili premiéra a ministra pôdohospodárstva na neschopnosť manažmentu tohto podniku, predaje majetku bez korektných výberových konaní a ovplyvňovanie rozhodnutí vedenia podniku klientelizmom a lobistickými skupinami, podpísalo 58 zo 128 pracovníkov Generálneho riaditeľstva Lesov SR a na mimoriadnom zasadnutí sa s ním stotožnili aj predstavitelia odborov v Lesoch SR. Jedným zo signatárov listu bol aj vtedajší rozvojovo-technický riaditeľ Peter Chrust, ktorý potvrdil politické tlaky na rozhodovanie v štátnych lesoch. „Každý závod v rámci Slovenska je pridelený určitej koaličnej strane. Neviem to už presne povedať – je tuším sedem závodov SNS, tuším osem závodov HZDS a zvyšok Smeru,“ povedal 26. júna pre médiá Chrust.

Pracovníci komunikačného odboru Lesov SR podali začiatkom júla aj trestné oznámenie vo veci spáchania trestného činu nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom, v ktorom uviedli 27 prípadov nakladania s majetkom v Lesoch SR, pri ktorých majú podozrenie z trestnej činnosti. Týkajú sa prenajímania poľovných revírov, predajov nehnuteľného majetku, zmlúv na poskytovanie služieb aj predajov dreva. Ešte predtým o týchto prípadoch informovali aj Dozornú radu Lesov SR.

Odvtedy sa vymenil minister pôdohospodárstva, dvakrát sa vymenil riaditeľ Lesov SR a autori trestného oznámenia už v tomto podniku nepracujú. Väčšina dostala výpovede ku koncu minulého roka a iniciátor tejto zamestnaneckej aktivity Ján Mičovský dal v januári výpoveď sám na protest proti neschopnosti vedenia podniku vyjadriť sa k podozreniam z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom a prijať opatrenia, ktorými by sa takýmto praktikám zabránilo. „Všetci kompetentní, ktorí niesli a stále nesú zodpovednosť za riadenie štátneho podniku Lesy SR, sa jej vehementne zbavili. Generálny riaditeľ, vedenie podniku, dozorná rada, ale i generálny riaditeľ lesníckej sekcie na Ministerstve pôdohospodárstva SR alibisticky tvrdia, že kým má veci v rukách vyšetrovateľ, nemôžu a nechcú do ničoho zasahovať,“ pripomína v dnešnom otvorenom liste Gogola.

Členovia „skupinky proti neporiadku“ a ich sympatizanti založili občiansku iniciatívu Ľudia pre lesy, ktorá vypracovala a predložila ministrovi pôdohospodárstva Vladimírovi Chovanovi legislatívny zámer zákona o štátnom podniku Lesy SR. Keď im k tomu Chovan povedal, že nie je reálne, aby sa zákon vypracovaný podľa ich legislatívneho zámeru dostal ešte vo vtedajšom volebnom období do parlamentu, poskytli zámer aj všetkým parlamentným a niektorým mimoparlamentným stranám. V zámere zákona okrem iného navrhujú, aby budúce vedenie Lesov SR nebolo závislé od jedného podpisu ministra, ale aby budúce orgány boli kreované širšie a ich funkčné obdobie nekopírovalo volebné obdobia. „Ak by sa takýto zákon prijal, zavŕšil by naše snaženie, pretože by obsahoval mechanizmus, ktorý by zabránil politickému drancovaniu lesov,“ povedal v januári Gogola.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MičovskýPeter Gogola
Firmy a inštitúcie Lesy SR