GLOBSEC: Spolupráca v rámci V4 je maratón, nie šprint

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Globsec
Foto: GLOBSEC

BRATISLAVA 20. apríla (WBN/PR) – Ako merať úspechy a neúspechy misie ISAF v Afganistane bola otázka diskutovaná na popoludňajšom paneli 2. dňa Globsecu 2013. “Pre Afganistan je pocit opustenia niečo, čomu chceme zabrániť”, povedal veľvyslanec Huseyn Dirioz, ktorý takisto zdôraznil potrebu, aby NATO zostalo istotou v tomto nepredvídateľnom svete.

Faktom zostáva, že NATO nepotrebuje iba Spojené štáty ale aj Európu. “Niektoré problémy nevieme vyriešiť bez Američanov”, povedal Alexander Vondra, bývalý minister obrany Českej republiky. Alexis Morel z francúzskeho ministerstva zahraničných vecí odporúča európskym krajinám, aby peniaze, ktoré ušetria na odchode z Afganistanu vložili do rozpočtu na obranu. Vzácni hostia sa zaoberali aj otázkami protiraketovej obrany, zmluvou o nešírení zbraní hromadného ničenia, rizikovými krajinami ako Sýria, Irán, Severná Kórea a pod.

Na ďalšom paneli o Vyšehradskej spolupráci v oblasti obrany Karin Enstrom, švédska ministerka obrany, sa podelila o svoje skúsenosti zo spolupráce severských krajín v oblasti obrany Nordefco, ktorá spočíva v spoločných tréningoch, cvičeniach, námornom dohľade, obstarávaní, kde je možné byť oveľa efektívnejšími a spraviť oveľa viac s tým istým rozpočtom. Nový slovenský veľvyslanec pri NATO, Tomáš Valášek, poukázal na Švédsko ako na úžasný príklad pokiaľ ide o obstarávanie, pri ktorom pravidlá zaväzujú Švédsko pri obstarávaní hľadať partnera s podobnými potrebami, a až v prípade, že sa žiaden nenájde, proces obstarávania krajiny samotnej môže začať.

Chýbajú mi reálne výsledky. Ak chcete niečo spoločne kúpiť, musíte zharmonizovať obstarávacie plány a hoci je to vznešená myšlienka, v praxi sa to nedarí.” Rovnako aj spoločná bojová jednotka, ktorej myšlienka bola predstavená v 2007, ale konkrétnymi výsledkami sa nemožno chváliť, hoci dôkladný plánovací proces prebehol. Ako Jiří Šedivý, český stály reprezentant pri NATO v Bruseli, povedal: “Je to maratón, nie šprint.” Faktom však zostáva, že v rámci EÚ je obrovský priestor pre špecializáciu.

Vzrušujúcou správou, ktorá sa na Globsecu objavila, je oznámenie o podpísaní dohody o normalizácií vzťahov medzi Srbskom a Kosovom 19. apríla 2013 v Bruseli predsedami vlády oboch krajín.

FÓRUM O GLOBÁLNEJ BEZPEČNOSTI V BRATISLAVE (GLOBSEC)

GLOBSEC, ktorý vznikol v roku 2005 na podnet Slovenskej atlantickej komisie, je každoročne popredným podujatím o globálnych výzvach strednej Európy. Zúčastňuje sa ho vyše 650 osobností bezpečnostnej a zahraničnej politiky viac ako 60 štátov, vďaka čomu sa GLOBSEC radí medzi celosvetovo päť najdôležitejších podujatí svojho druhu. Jeho poslaním je dostať strednú Európu do zorného poľa významných európskych a severoamerických hlavných miest a vysielať stredoeurópsku perspektívu do transatlantickej diskusie. Bližšie informácie nájdete na www.globsec.org

SLOVAK ATLANTIC COMMISSION (SAC)

Slovenská atlantická komisia (SAC) je nezávislou nestrannou mimovládnou organizáciou, ktorá už po dve desaťročia dáva strednej Európe silný hlas v zahraničnopolitickej diskusii. SAC presadzuje prehĺbenie regionálnej, európskej a transatlantickej spolupráce vychádzajúc zo základných hodnôt, predovšetkým demokracie, slobody jednotlivca a právneho štátu. Bližšie informácie nájdete na stránke www.ata-sac.org. Slovenská atlantická komisia nedávno založila svoj nový think-tank Central European Policy Institute (CEPI).

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander Vondra