Glenn Miller Orchestra priniesol čaro starých čias

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Glen Miller
Foto: SITA

BRATISLAVA 9. januára (WEBNOVINY) – Viac ako 65 rokov po smrti legendárneho amerického skladateľa Glenna Millera ožil jeho duch v piatok večer v Bratislave na koncerte big bandu Glenn Miller Orchestra. Zoskupenie hudobníkov okolo holandského kapelníka Wila Saldena sa v slovenskej metropole ukázalo takmer po dvoch rokoch, keď predtým tam vystúpilo 14. januára 2008. Nezmenilo sa ale miesto – swingové a džezové melódie zneli opäť z budovy Slovenského rozhlasu (SRo).

Klavirista a spevák Salden sa spoločne s pätnástimi hudobníkmi (basa, bicie nástroje, 5-krát saxofón/klarinet, 4-krát trúbka a 4-krát trombón) objavil na pódiu o 20:10. Svoj program odštartovali známou piesňou Glenna Millera Moonlight Serenade, po ktorej nasledoval kúsok American Patrol od F.W. Meachama. Pri tretej skladbe večera sa k big bandu pridala aj speváčka Miett Molnar.

Vypredané Veľké koncertné štúdio SRo tvorili sčasti ľudia, ktorí boli aj na predchádzajúcom bratislavskom či nedávnom košickom koncerte a tak vedeli, že niektoré štandardy orchester jednoducho nevynechá. To bol aj prípad piesne Tuxedo Junction od Erskinea Hawkinsa. Je známe, že Glenn Miller Orchestra nehráva iba skladby od Glenna Millera, ale aj klasické kúsky od ďalších významných skladateľov. Napríklad na Colea Portera si muzikanti spomenuli prostredníctvom piesne Begin the Beguine z roku 1938.

Publikum tvorené najmä tými skôr narodenými si v piatok vychutnalo aj pesničku (I’ve Got a Gal In) Kalamazoo od Macka Gordo na a Harryho Warrena z roku 1942 či s vokálnym sprievodom odohranú You Won’t Be Satisfied (Until You Break My Heart), ktorú preslávila ešte stále žijúca speváčka Doris Day. Holandský big band hral strojovo, no zároveň pôsobil uvoľneným dojmom, čo muzikanti dokazovali počas vystúpenia aj akousi nacvičenou choreografiou s klobúkmi. V prvej časti koncertu ponúkli Bratislave okrem iných aj kúsky Blueberry Hill z roku 1940 od Vincenta Rosea, vianočnú Baby, It’s Cold Outside alebo pieseň Little Brown Jug. Pred 20-minútovou prestávkou sa rozlúčili hitom In The Mood.

Po pauze Glenn Miller Orchestra pokračoval v presnej hre. Hudobníci s dychovými nástrojmi sa predbiehali v sólach pri stredovom mikrofóne, ktoré z pozadia kontroloval kapelník Salden a svoje inštrumentálne umenie predviedol aj bubeník a basista. Fanúšikovia 30. a 40. rokov 20. storočia si mohli vychutnať skladbu When You’re Smiling, ktorá sa po prvý raz dostala na verejnosť už v roku 1929 a milovníci balád si prišli na svoje pri legendárnej balade Strangers In The Night známej najmä vďaka spevákovi Frankovi Sinatrovi. Glenn Miller Orchestra si prostredníctvom piesní uctil aj Hermana Hupfelda (As Time Goes By) a Bennyho Goodmana (Let’s Dance).

Dvojhodinové vystúpenie swingového big bandu sa divákom v Slovenskom rozhlase páčilo, čoho dôkazom bol záverečný standing ovation. „Orchester bol vynikajúci, no myslím si, že speváčka za ním zaostávala. Jej hlas bol nevýrazný, chýbala mi tam charizma. Bol som na nich aj pred dvoma rokmi a vtedy bola speváčka lepšia. Celkovo som ale s vystúpením muzikantov spokojný,“ uviedol návštevník Alexander z Bratislavy. Je pravdepodobné, že pre neutíchajúci záujem o Glenn Miller Orchestra sa táto hudobná formácia na Slovensko vráti. V januári a februári však na ňu ešte čakajú iné krajiny a to Česká republika, Rakúsko, Nemecko či Holandsko.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať