BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) – Slovensko nemá dostatočnú protikorupčnú legislatívu, ale jej uvádzanie do života je na nadpriemernej úrovni. Z výsledkov správy o transparentnosti a systémových opatreniach americkej mimovládnej organizácie Global Integrity (GI) vyplýva, že Slovensko sa so skóre 73 (maximum je 100) umiestnilo v hornej polovici tabuľky krajín, približne na úrovni Gruzínska. Výsledky sú založené na údajoch zozbieraných od júna 2008 do júna 2009. Podobný výskum GI vykonáva približne v stovke krajín sveta v spolupráci s miestnymi odborníkmi.
Ako povedal výkonný riaditeľ GI Nathaniel Heller, najlepšie sme dopadli v oblasti slobodných médií, mimovládnych organizácií, prístupu k informáciám, činnosti ombudsmana či férovosti volieb. Na opačnej strane stojí zlá vymožiteľnosť práva, nedostatočná kontrola financovania politických strán a rozpočtovanie. „Tvorba rozpočtu prebieha za zavretými dverami, verejnosť sa k rozpočtu môže vyjadriť len prostredníctvom verejnej pripomienky, ale poslanci v parlamente môžu rozpočet zmeniť bez toho, aby sa k tomu niekto vyjadril,“ poznamenal výkonný riaditeľ Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Ctibor Košťál.
Nemáme účinné zákony
Heller poukázal na skutočnosť, že nemáme účinné zákony o konflikte záujmov či kontrolu financovania politických strán. Nazdáva sa, že účinnými, jednoduchými a lacnými protikorupčnými opatreniami by boli náhodné audity majetkových priznaní verejných funkcionárov, pravidelné audity správ o financovaní politických strán alebo dohľad nad bezhotovostnými darmi pre politické strany.
Heller pochválil Najvyšší kontrolný úrad, ktorý je politicky nezávislý a má aj solídne personálne obsadenie či prístup verejnosti k informáciám. Naopak kritizoval, že Slovensko nemá ucelenú legislatívu, ktorá by chránila štátnych zamestnancov pred perzekúciou, keď upozornia na prešľapy nadriadených alebo iné nedostatky. „Nemajú istotu, že ich nepreložia na iné miesto alebo ich manželka nepríde o prácu,“ ilustroval. Nepozdáva sa mu ani nízky limit na kampaň pri prezidentských voľbách (150 000 eur, pozn. SITA), ktorý priťahuje pokútne dary.
Chýba rozum a cit pre morálku, povedala Wienk
„Riešenia poznáme, tie sú na stole, ale naša podvodná povaha nám neumožňuje uviesť ich do praxe,“ povedala na margo kontroly politických strán riaditeľka Aliancie Fair Play Zuzana Wienk. Na rozdiel od celkových výsledkov výskumu sa nazdáva, že problémom nie sú formálne pravidlá, ale neschopnosť vymôcť ani tie, ktoré existujú. „Stačil by základný rozum a cit pre morálku,“ podčiarkla Wienk.
Heller upozornil, že na rozdiel od iných mimovládnych organizácií, Global Integrity nemeria mieru korupcie, pretože tá je neviditeľná a merať sa nedá. Namiesto toho organizácia skúma, aký je potenciál pre vznik korupcie kontrolou legislatívy, jej zavádzania do praxe a časovú či finančnú náročnosť prístupu verejnosti k verejným informáciám. „Nie je nič platné, ak sú výsledky umiestnené v peknom šanóne, ale prístup k nemu stojí tisíc dolárov. Ja by som ich nezaplatil,“ povedal Heller.