Zamestnávatelia žiadajú vládu o prehodnotenie systému kompenzačných schém.
Ako zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) informovali na stretnutí s predsedom vlády Eduardom Hegerom, napriek tomu, že prevádzky mnohých podnikateľov boli mesiace povinne zatvorené, štát im podľa nich dostatočne nekompenzoval prevádzkové náklady.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Veľkým problémom podľa firiem boli a stále sú nejednoznačnosť, opakované zmeny a chaos v prijímaní protipandemických opatrení.
Mnohé opatrenia treba prehodnotiť
„Pandémia zanechala na hospodárstve výrazné škody, na ktoré doplatili domácnosti aj podniky. Opakované uzatváranie ekonomiky a dlhodobé obmedzenie činnosti prevádzok, radikálnym spôsobom zasiahlo do života podnikateľov a ich zamestnancov, najvýraznejšie naň doplatil sektor gastra, hotelierstva a cestovného ruchu, ktorý stále zápasí o prežitie,“ uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.
Slovensko čaká pri ďalšom lockdowne rast nezamestnanosti, pracovníci gastra či cestovného ruchu by mali už teraz konať
Ako zároveň dodal, kým niektoré z opatrení pomohli, prax ukázala, že mnohé z nich treba prehodnotiť a zefektívniť, najmä v kontexte blížiacej sa tretej vlny pandémie, ktorej intenzitu ani priebeh nevie nikto odhadnúť.
Diskutovali aj o balíku Fit for 55
Podnikatelia s premiérom diskutovali aj o pripravovaných zmenách v daňovo-odvodovej oblasti a odstránení skrytého zdaňovania. Avizovanú reformu považujú za jednu z najkľúčovejších, zároveň však očakávajú, že jej príprava bude za účasti zástupcov firiem.
Na stretnutí sa hovorilo aj o možnosti obnovy činnosti Ekonomického krízového štábu, o potrebe uľahčenia príchodu kvalifikovaných pracovníkov z tzv. tretích krajín, ale aj o európskom balíku zelených opatrení Fit for 55.