BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Ak ministerstvo obrany nezíska v budúcom roku väčší rozpočet ako dnes navrhovaných 746 miliónov eur, rezort počíta s prepustením až štyritisíc vojakov či zrušením bojového letectva.
“Pri 0,98 percenta HDP, čo je 746 miliónov, ktoré dnes máme navrhované, sú tam navrhnuté drastické riešenia,” povedal novinárom na konferencii Hodnotíme obranu, ktorá sa dnes koná v Bratislave, minister obrany Ľubomír Galko.
Ministerstvo má pripravených niekoľko riešení, ako sa vysporiadať s nízkym rozpočtom. Tento mesiac ich rezort predloží na rokovanie vlády. Podľa Galka však prepúšťanie či rušenie niektorých úloh závisí od výšky budúcoročného rozpočtu. “Pri každej hranici bude presne napísané, čo zrušíme. To znamená, že tam bude hranica, kedy prepustíme štyritisíc vojakov, bude tam hranica, kedy prepustíme dvetisíc vojakov a bude tam hranica, kedy neprepustíme ani jedného jediného vojaka,“ uviedol Galko.
Zmeny sa však nebudú týkať len prepúšťania vojakov, možné ja aj zatváranie kasární, zrušenie nadzvukového letectva, novootvoreného Centra výnimočnosti v Trenčíne či prehodnotenie našej účasti v zahraničných misiách.
Foto: SITA/Marián Peiger
Foto: SITA/Marián Peiger
Foto: SITA/Marián Peiger
Foto: SITA/Marián Peiger
Foto: SITA/Marián Peiger
„Vieme vyjsť s akýmkoľvek peniazmi, ale nemôžeme na jednej strane dostať málo finančných prostriedkov a zároveň dostať požiadavku, aby sme ozbrojené sily udržali v tejto podobe,” tvrdí Galko. Podľa ministra nebude dôležitý len postoj vlády pre rok 2012, ale aj vytvorenie stabilného zdrojového rámca do budúcnosti. Budúcnosť armády by preto nemala zaujímať len vládu, ale aj celé politické spektrum, ktoré by sa na riešení tejto problematiky malo dohodnúť, vyzval Galko.
Rezort obrany by podľa neho na plnenie všetkých dnešných úloh potreboval rozpočet aspoň na úrovni 1,5 percenta HDP. Slovenská armáda si dnes podľa ministra stopercentne plní len úlohu ochrany vzdušného priestoru a účasť v operáciách krízového manažmentu. “Tieto dve oblasti si plníme v požadovanej kvalite, inak zaostávame prakticky vo všetkom,” priznal.
Čo sa týka zrušenia bojového letectva, ministerstvo obrany začína o tejto téme rokovať s Českou republikou. “Najbližšie sa chceme rozprávať s Českou republikou o spoločnej ochrane vzdušného priestoru, o nadzvukovom letectve,” potvrdil Galko. Hoci minister so zrušením nadzvukového letectva nesúhlasí, ak nedôjde k strategickému rozhodnutiu, Slovenská republika ho stratí úplne, alebo ho bude zabezpečovať spoločne s niektorým z našich partnerov. “Bolo by predčasné hovoriť, kto to bude,” dodal Galko.
Konečná dohoda o spolupráci s ČR je dlhodobý proces
Hoci o spoluprácu medzi českým a slovenským ministerstvom obrany majú záujem obe strany, na konečnú dohodu a finalizáciu všetkých detailov potrebujú viac času. Na dnešnej tlačovej besede na konferencii Hodnotíme obranu, ktorá sa koná v Bratislave, sa na tom zhodli štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák a prvý námestník českého ministra obrany Jiří Šedivý.
Minister obrany Ľubomír Galko dnes priznal, že jeho rezort pripravuje s českou stranou rokovania o spoločnej ochrane vzdušného priestoru, teda o nadzvukovom letectve. Šedivý a Ondrejcsák však nechceli hovoriť o konkrétnych detailoch spolupráce. „Dohodli sme sa, že nezverejníme detaily. Z oboch strán však existuje politická aj odborná vôľa, máme zadefinované oblasti ako logistika, výcvik, letectvo, vzdelávanie. V rámci týchto tém už existujú alebo sa vytvárajú odborné skupiny, ktoré pracujú na detailoch,“ povedal Ondrejcsák.
Šedivý pripomenul, že rýchlu dohodu nemôžu uzavrieť ani preto, že téma spolupráce je politicky aj odborne veľmi citlivá a ide o dlhodobý záväzok, ktorý vyžaduje stabilitu na oboch stranách. Rokovania označil za „maratón“. „Musíme vyriešiť všetko od politických, technických, právnych, vojenských a odborných záležitostí a až potom môžeme vyhlásiť, že sme sa dohodli,“ zdôraznil Ondrejcsák.