NEW YORK 5. júna (WEBNOVINY) – Lídri svetových mocností združených v skupine G7 v stredu pohrozili ďalšími sankciami voči Rusku, ak sa Moskva nebude podieľať na stabilizácii situácie na východe Ukrajiny. Urobili tak na rokovaní v belgickom Bruseli, na ktorom sa okrem iných zúčastnili aj americký prezident Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá odvetnými opatreniami Kremľu pohrozila ešte krátko pred schôdzkou G7, keď vystúpila v nemeckom parlamente.
„V prípade potreby sme pripravení zintenzívniť cielené sankcie a zvážiť dodatočné závažné reštriktívne opatrenia, ktoré spôsobia Rusku väčšie škody,“ uvádza sa v spoločnom oficiálnom stanovisku lídrov G7. Merkelová svoje slová zopakovala aj na tlačovej konferencii v Bruseli. V prípade neupokojenia situácie na Ukrajine je podľa nej „na stole aj tretia fáza závažných sankcií“.
Ukrajina odmietla rezolúciu
Ukrajinská vláda sa v stredu vyslovila proti návrhu rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorý začiatkom týždňa predložilo Rusko a požaduje vytvorenie humanitárnych koridorov na východe Ukrajiny umožňujúcich únik civilistov z oblastí zmietaných bojmi.
Podľa vyjadrenia ukrajinského veľvyslanca pri OSN Jurija Serhejeva takúto rezolúciu Kyjev „nepovažuje za potrebnú“, keďže situáciu nevníma ako humanitárnu krízu.
Poukázal zároveň na to, že predkladateľom návrhu je krajina, ktorá iba nedávno anektovala časť ukrajinského územia, kým v súčasnosti čelí obvineniam z podporovania separatistickej vzbury v ďalších oblastiach.
—-> TU.
Politicky motivovaná rezolúcia
Dokument, ktorý nechalo Rusko v BR OSN kolovať v pondelok, pritom vyzýva taktiež na zastavenie násilia.„Ak nie je humanitárna kríza, tak netreba pomoc takého druhu, ako stanovuje návrh rezolúcie,“ povedal Serhejev na tlačovej konferencii v sídle OSN. „Rezolúcia je navrhovaná krajinou, ktorá iba nedávno anektovala veľkú časť nášho územia a podporuje separatistov na východe. Táto rezolúcia je politicky motivovaná,“ dodal veľvyslanec.
Rusko opakovane odmieta, že má podiel na nepokojoch na východe Ukrajiny, kde separatisti obsadili sídla oficiálnych úradov a bojujú s armádou vyslanou vládou v Kyjeve. Stredajšia schôdzka G7 bola prvá, odkedy sa Rusko v roku 1997 stalo členom rozšírenej G8. V odpovedi na anexiu Krymu mu však mocnosti členstvo v exkluzívnom klube pozastavili. Šéf Kremľa Vladimir Putin by mal napriek tomu s Merkelovou osobne rokovať už v piatok, keď sa zúčastní na oslavách 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk vo francúzskej Normandii.