BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Fyzicky trestané deti sú v dospelosti náchylnejšie k zdravotným problémom.
Vyplýva to z výskumu zverejneného v odbornom časopise Pediatrics. Vedci v ňom opätovne analyzovali dáta z rokov 2004 a 2005 o 34-tisíc ľuďoch a viedla ich pri tom Tracie Afifi z University of Manitoba v kanadskom Winnipegu.
Afifi už zhruba pred rokom zverejnila výsledky, podľa ktorých súvisia pohlavky a iné výchovné fyzické tresty s vyšším rizikom výskytu depresie a úzkosti v dospelosti. V terajšom výskume sa zamerala na otázku, či opýtaných zvykli doma rodičia alebo iní dospelí udrieť, schmatnúť, sotiť alebo im dať zaucho, a sledovala spojitosť ich odpovedí s výskytom zdravotných problémov v dospelosti.
Zhruba 1300 ľudí priznalo, že občas sa nevyhli fyzickému trestu, avšak neboli týraní alebo zanedbávaní. V porovnaní s tými, ktorých v detstve týmto spôsobom netrestali, sa u nich ukázala vyššia pravdepodobnosť výskytu aspoň jedného chronického ochorenia.
Pravdepodobnosť problémov s artritídou bola u nich vyššia o 25 percent a šanca na vznik kardiovaskulárneho ochorenia bola vyššia o 28 percent. Až 31 percent trestaných detí malo v dospelosti ťažkosti s obezitou, zatiaľ čo medzi netrestanými to bolo 26 percent. Afifi však dodala, že problémy sa nemusia prejaviť u každého trestaného dieťaťa.
Bolesť a zápaly spôsobené fyzickými trestami, rovnako ako psychologické behaviorálne následky, môžu podľa Afifi viesť k dlhodobým problémom. „Nie je to najlepšia metóda, ako si vynútiť disciplínu. Vaše dieťa to môže zvládnuť bez následkov, ale aj nemusí,“ povedala o tvrdých výchovných metódach. „Odporúčanie nepoužívať fyzické tresty však nezahŕňa vyhýbanie sa disciplíne. Nehovoríme, aby ste svoje dieťa nechali zdivočieť,“ zdôraznila na záver.