Funkčné obdobie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára bola premárnená šanca. Pre agentúru SITA to uviedla mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) s tým, že dôvera v dodržiavanie zákonnosti ostala za jeho obdobia rekordne nízka.
Zákonnosť uplatňovali selektívne
„Prokuratúra ostala uzavretá pred verejnou kontrolou a uplatňovala zákonnosť selektívne,“ komentoval riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. V piatok 17. júla sa Čižnárovi skončilo sedemročné funkčné obdobie na čele generálnej prokuratúry.
Prokurátori Kováčik s Čižnárom zarábajú výrazne viac ako premiér, dostali aj lukratívne odmeny
Ako ďalej uviedla TIS, až obrovský verejný tlak po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej donútil prokuratúru ku skutkom, a to aj voči politicky dôležitým osobám.
„Pre budúcnosť je okrem voľby nových špičiek prokuratúry – generálneho aj špeciálneho prokurátora, dôležité, aby sa zaviedlo pravidelné a transparentné vykazovanie výkonnosti každého jedného prokurátora, od dĺžky konania, úspešnosti žalôb na súdoch či počte vyriešených politicky či finančne citlivých prípadov,“ uzavrela TIS.
Proces výberu sa začne v septembri
Bývalý prezident Ivan Gašparovič vymenoval Čižnára do funkcie 17. júla 2013, jeho sedemročné funkčné obdobie sa tak skončilo minulý týždeň v piatok 17. júla.
„Toto funkčné obdobie sa predlžuje až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom,“ uvádza sa v zákone o prokuratúre. Jaromír Čižnár chce svoje rozhodnutie o ďalšom pôsobení vo funkcii najprv oznámiť prezidentke Zuzane Čaputovej.
Za generálneho prokurátora môže kandidovať aj neprokurátor, platiť však bude určité obmedzenie
Parlament by mal začať proces výberu Čižnárovho nástupcu pravdepodobne v septembri. Podľa novely zákona, ktorú v stredu 15. júla schválil parlament, sa o pozíciu kandidáta na post generálneho prokurátora bude môcť uchádzať aj osoba, ktorá nie je prokurátorom.