BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Politici berú podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša úvery oveľa ľahkovážnejšie ako ľudia. Ako Frešo povedal v nedeľu pre agentúru SITA, medzi vládnym dlhom rozpočítaným na každého z nás a súkromným zadlžením dospelých ľudí je priepastný rozdiel.
„Dôvod je prostý. Politici úvery nemusia splácať,“ povedal Frešo s tým, že vládny dlh pritom uberá z peňazí, ktoré by mohli byť použité na zníženie daní a odvodov či na kvalitnejšie školstvo alebo zdravotníctvo. „Každý obyvateľ Slovenska, vrátane bábätiek, ktoré sa len dnes narodili, nesie na svojich pleciach dlh vlády vo výške 7 600 eur. Aj keď mu domov nechodia výpisy, každý mesiac tento dlh spláca cez svoje dane,” povedal predseda SDKÚ-DS.
Politici podľa Freša zadlžujú vlastnú krajinu oveľa ľahšie a najmä ľahkovážnejšie, ako sa zadlžujú sami ľudia. Priemerný dospelý obyvateľ Slovenska má totiž od finančných spoločností požičaných približne 5 500 eur. „Bežný človek si veľmi dôkladne zváži, či a za akých podmienok si zoberie úver alebo hypotéku. Vie totiž, že každý mesiac bude musieť túto pôžičku splácať. V opačnom prípade mu na dvere zaklope exekútor. Naopak, vláda takéto starosti nemá. Väčšinu jej úverov totiž budú splácať až jej nástupcovia. A čím viac budú nasledujúce vlády splácať, tým menej ostane na školy, zdravotníctvo, cesty či na dôchodky,” doplnil predseda Sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ-DS Milan Roman.
Vláda Roberta Fica podľa SDKÚ-DS pri mimoriadnych daňových príjmoch alebo stovkách miliónov eur z II. dôchodkového piliera uprednostnila predvolebné pseudosociálne balíčky. Ak by tieto peniaze použila napríklad na zníženie štátneho dlhu, znížili by sa jej aj splátky týchto úverov. Tým by v najbližších rokoch mali ďalšie vlády k dispozícii viac finančných prostriedkov. A vďaka nim by mohli pravidelne zlepšovať zdravotnú starostlivosť, úroveň vzdelania, dopravnej infraštruktúry či napríklad znižovať dane a tým zvyšovať platy.