Pracovníci Vlastivedného múzea v Hlohovci identifikovali zvláštny predmet, ktorý našiel na prelome januára a februára rybár vo Váhu pri Dvorníkoch v okrese Hlohovec.
Navonok vyzeral ako kameň, po očistení v ňom rozpoznali vzácny archeologický nález, minimálne deväť železných polotovarov kopijovitého a nožovitého tvaru.
Informoval o tom Matúš Sládok z Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Rybár priniesol nález do múzea ako zaujímavosť.
Korózia vo vode zlepila polotovary
Polotovary zlepila vo vode do jedného pevného zhluku pomocou piesku a štrku postupujúca korózia. Artefakty boli pred tým, ako sa dostali do vody, zviazané alebo zabalené.
Lebka z Grécka je najstarší pozostatok človeka mimo Afriky, vedci posunuli doterajšie poznatky
Nález môže súvisieť s historickým brodom v tejto lokalite, ale na miesto ho mohla premiestniť rieka aj z väčšej vzdialenosti.
Datujú ho do železnej doby až do stredoveku
„Múzeum po určení predmetu informovalo nálezcu a Krajský pamiatkový úrad v Trnave, ktorý nález prevzal, na konanie o náleznom. Zatiaľ je možné datovať ho len rámcovo do železnej doby až do stredoveku. V mieste nálezu plánujú prieskum s účasťou viacerých inštitúcií, samotný predmet bude podrobený ďalším analýzam,“ uviedol Sládok.
V pomerne krátkom čase ide podľa neho už o druhý hodnotný nález vo Váhu v Trnavskom kraji, ktorý bol ohlásený pamiatkarom. V roku 2017 bola v katastri Hlohovca nájdená bronzová čepeľ z tzv. dýky na palici z únětickej kultúry staršej bronzovej doby (1900 – 1800 pred našim letopočtom).